Artykuł sponsorowany

Przygotowania do cięcia gazowego. O czym należy pamiętać?

Przygotowania do cięcia gazowego. O czym należy pamiętać?

Cięcie gazowe to popularna metoda rozdzielania metali i ich stopów, przede wszystkim stali. W dużym uproszczeniu cięcie gazowe polega na doprowadzenia metalu do temperatury zapłonu, by następnie wydmuchać spalony materiał z miejsca cięcia. Do cięcia wykorzystywany jest tlen zmieszany z gazem palnym, zazwyczaj propan-butanem lub acetylenem. Co więcej warto wiedzieć o cięciu gazowym i o czym należy pamiętać, przygotowując się do pracy z palnikiem?

Zastosowanie cięcia gazowego i jego główne zalety

Cięcie gazowe wykorzystywane jest do rozdzielania różnego rodzaju elementów wykonanych z żelaza oraz jego stopu z węglem, a więc stali, a także do cięcia tytanu i wolframu. Materiały te spełniają dwa podstawowe warunki, które umożliwiają cięcie gazowe:

  • zapłon materiałów odbywa się w temperaturze niższej niż wynosi ich temperatura topnienia,
  • topnienie tlenków, które powstają w czasie cięcia, następuje w temperaturze niższej niż temperatura zapłonu.

W praktyce cięcie gazowe najczęściej jest stosowane do cięcia grubszych elementów ze stali. Proste palniki gazowe wykorzystywane są w przydomowych warsztatach i niewielkich zakładach, natomiast w dużych zakładach produkcyjnych używa się palników zainstalowanych na maszynach sterowanych numerycznie (CNC). Cięcie gazowe ma kilka podstawowych zalet: duży zakres grubości cięcia i dobra jakość cięcia pod różnym kątem, a także możliwość zautomatyzowania prac.

Przygotowanie do cięcia gazowego

Cięcie palnikiem gazowym, podobnie jak spawanie, to zajęcie, do którego należy się przygotować w podobny sposób. Więcej będzie oczywiście przygotowań do cięcia prostym palnikiem gazowym niż palnikiem zainstalowanym na maszynie CNC. Zawsze musimy zadbać o właściwy sprzęt ochronny, jak strój i odpowiednie okulary. W pobliżu stanowiska do cięcia gazowego nie powinny się znajdować żadne przedmioty palne. 

Jak mówi nam przedstawiciel Serwisu CNC Józef Karkowski z Katowic, jeśli miejsce cięcia elementu jest pokryte rdzą lub farbą, zaleca się oczyszczenie go, co pozwala zaoszczędzić czas cięcia. Przy pracy z prostym palnikiem gazowym, którego używamy ręcznie, należy szczególnie zadbać o właściwe oświetlenie. W miejscu pracy powinien panować porządek – bezwzględnie należy się upewnić, w jakim położeniu znajdują się węże gazowe, które nie mogą znajdować się pod nogami operatora palnika i nie mogą być niczym przygniecione. Właściwe przygotowanie do cięcia gazowego zapewnia nam bezpieczeństwo podczas prac i oczywiście pozwala nam na precyzyjne wykonanie cięć. O precyzję nie musimy się martwić w przypadku prac z palnikami gazowymi zainstalowanym na maszynie CNC, jednak zawsze należy dbać o bezpieczeństwo pracowników.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz