Artykuł sponsorowany

Przyciemnianie szyb samochodowych – sposoby, zalety oraz przepisy prawne

Przyciemnianie szyb samochodowych – sposoby, zalety oraz przepisy prawne

Dobra widoczność to jeden z głównych czynników, który wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. W związku z tym należy odpowiednio zadbać o uszczelnianie szyb samochodowych oraz naprawę odprysków. Istotna może okazać się również wymiana wkładów lusterek. Doskonałym sposobem na poprawienie komfortu w podróży jest także zastosowanie przyciemnionych szyb. Sprawdź, na czym polega takie rozwiązanie.

Legalne przyciemnianie szyb w samochodzie

Na przyciemnianie szyb samochodowych decyduje się coraz więcej kierowców. Należy jednak pamiętać, że taka usługa musi spełniać pewne wymogi prawne. Według przepisów o ruchu drogowym nie wolno przyciemniać szyb czołowych ani tych w drzwiach przednich. Takie oklejenie można zastosować na szybach tylnych oraz bocznych drugiego rzędu siedzeń. W tym celu stosuje się przezroczyste folie z atestem ISiC. Nieprawidłowa aplikacja tego materiału może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję oraz mandatem. W związku z tym warto mieć przy sobie zaświadczenie, że folie przyciemniające spełniają wszystkie wymogi techniczne. Format takiego dokumentu powinien być przechowywany razem z dowodem rejestracyjnym. W zaświadczeniu muszą znaleźć się następujące informacje:

  • data instalacji folii,

  • imię i nazwisko lub nazwa firmy,

  • marka pojazdu,

  • numer nadwozia,

  • typ folii,

  • pieczęć i podpis firmy wykonującej przyciemnianie szyb.

Dwa sposoby przyciemniania szyb

Przyciemnianie szyb wpływa korzystnie na komfort jazdy kierowców i ich pasażerów. Metoda ta redukuje działanie promieni słonecznych oraz eliminuje zjawiska odblasku. Szyby samochodowe można przyciemnić na dwa sposoby:

  • oklejenie ich specjalną folią samoprzylepną,

  • umieszczenie ich w specjalnym piecu.

Prawidłowo zastosowana folia zmniejsza poziom nagrzewania wnętrza pojazdu. Jej działanie można porównać do tarczy antywłamaniowej, która zapobiega kradzieżom. Folia może być aplikowana na markowych szybach samochodowych od takich producentów jak Pilkington, Guardian, Nordglass, Saint-Gobain, Splintex oraz wielu innych. Jednak taki materiał musi być wcześniej przebadany przez Instytut Szkła i Ceramiki w Krakowie, który ma uprawnienia do wydawania odpowiednich certyfikatów. Mieszkańcy powiatu wołomińskiego przyklejenie folii mogą zlecić profesjonalnej firmie Autoszyby.com w Duczkach. Drugi sposób polega na przyciemnianiu szyby za pomocą tlenków tytanu. W piecu wytwarzana jest fotochromowa powłoka o wysokiej odporności. Jest ona droższa, ale trwalsza niż folia samoprzylepna.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz