Artykuł sponsorowany

Przychodnia weterynaryjna Krzysztofa Pająka – poprawa kondycji zdrowotnej stada trzody chlewnej – sprawdź, co warto tym wiedzieć!

Przychodnia weterynaryjna Krzysztofa Pająka – poprawa kondycji zdrowotnej stada trzody chlewnej – sprawdź, co warto tym wiedzieć!

Sytuacja na rynku żywca wieprzowego w ostatnim czasie nie należały do najlepszych. W związku z tym, ważna jest opłacalność hodowli tuczników, na co wpływa wysoka zdrowotność zwierząt. Jest ona możliwa do osiągnięcia poprzez podejmowanie działań profilaktycznych oraz zapewnianie optymalnych warunków hodowlanych dla stada, łącznie z temperaturą oraz wilgotnością. Ogromne znaczenie ma też właściwie zbilansowana dieta. W tym artykule dowiesz się więcej i poznasz ofertę przychodni weterynaryjnej Krzysztofa Pająka.

Dobrostan zwierząt i odpowiednio zbilansowana dieta

W dzisiejszych czasach chów i hodowla świń pomimo możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii boryka się z wieloma różnymi problemami. Producenci wieprzowiny muszą starać się obniżać koszty produkcji. Jedyną słuszną drogą jest dbanie o jak najlepszą zdrowotność zwierząt, poprzez zapewnianie im optymalnych warunków chowu. Obejmują one zgodnie z przepisami ilość miejsca w przeliczeniu na jednego tucznika oraz właściwą temperaturę i wilgotność, wentylację, oświetlenie, a także opiekę weterynaryjną stada świń i zootechniczną. Pozwala to uniknąć wielu groźnych chorób, które nie tylko generują wysokiej koszty leczenia, ale w wielu przypadkach wydłużają okres chowu. Ogromne znaczenie ma też dobór, właściwej zbilansowanej diety, aby osiągnąć jak najlepszy przyrost masy ciała i wysoki poziom mięsności. 

Aby uniknąć różnych problemów zdrowotnych stada świń wywołanych przez czynniki bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze a także antyżywieniowe (jak np. zawartość różnych toksyn w paszy), warto skorzystać ze specjalistycznych konsultacji i pomocy w stosowaniu rozwiązań profilaktycznych i prozdrowotnych, które świadczy Przychodnia weterynaryjna Krzysztofa Pająka, specjalizująca się w chorobach trzody chlewnej, a także posiadająca szeroką wiedzę dotyczącą szczepień profilaktycznych, leczenia różnych chorób, a także dobierania właściwej diety, łącznie z dodatkami żywieniowymi. Dzięki pomocy specjalisty można utrzymać wysoką kondycję zdrowotną zwierząt, która  w dalszym rozrachunku przekłada się na zyska rolnika.

Poprawa kondycji zdrowotnej stada trzody chlewnej – co warto o tym wiedzieć?

Zapewnienie zwierzętom w obiegu zamkniętym optymalnych warunków zoohigienicznych jest jednym z największych wyzwań stawianych hodowcom, gdyż jest bardzo wymagający i trudniejszy w rozwiązywaniu problemów technologicznych i zdrowotnych. Konieczne jest przestrzeganie wszelkich zasad bioasekuracji. Jednym z czynników, które mogą poprawić kondycję zdrowotną stada świń jest jego ciągła obserwacja i przeprowadzanie profilaktycznych badań, w celu wykluczenie różnych chorób, który mogą rozwijać się w stanie utajonym. Niezwykle niebezpieczne są zakażenia cirkowirusowe, adenomatoza, streptokokoza, zespół oddechowy, a także dyzenteria i inne choroby pasożytnicze, bakteryjne oraz mające podłoże behawioralne – głównie przejawy kanibalizmu (zwierzęta odgryzają sobie ogony lub uszy).

W przypadku, kiedy istnieje uzasadnione ryzyko, że stado może zachorować, specjalista z Przychodni weterynaryjnej Krzysztofa Pająka z Grabicy w województwie łódzkim zaplanuje i odpowiednio wcześnie wdroży właściwy program immunoprofilaktyczny. Ma to duże znaczenie w przypadku, kiedy tuczniki są importowane z innych krajów. Nie sposób pominąć oczywiście odpowiedniej zbilansowanej diety, która powinna być dostosowana do wieku zwierząt. Wzbogacenie paszy w różnego rodzaju dodatki może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, które znacznie skróci okres tuczenia, przez co przełoży się na zmniejszenie końcowych kosztów produkcji. Oczywiście warto korzystać z pomocy weterynarza Krzysztofa Pająka, który posada wieloletnie doświadczenie i do każdej hodowli podchodzi w sposób indywidulny, biorąc pod uwagę wielkość stada i warunki zapewniane zwierzętom.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz