Artykuł sponsorowany

Przewożenie auta lawetą – jak to się robi?

Przewożenie auta lawetą – jak to się robi?

Transport przy pomocy lawety jest bardzo przydatny, zwłaszcza wtedy, kiedy przewozimy do Polski samochód kupiony za granicą albo musimy gdzieś dostarczyć auto bardzo poważnie uszkodzone w wypadku. Lawety to sprawdzony i solidny sprzęt, który pozwala na przewiezienie jednego, a czasem nawet kilku samochodów w sposób niezwykle bezpieczny. W jaki sposób korzystać z lawety, by transport szedł sprawnie i bez komplikacji? Podpowiadamy!

Laweta a autolaweta

Różnica pomiędzy lawetą a autolawetą polega na tym, że ta pierwsza to po prostu przyczepa, którą można podłączyć do odpowiedniego pojazdu, a ta druga to natomiast specjalne auto, z przymocowaną na stałe platformą służącą do przewożenia różnych pojazdów. Wynajem zwykłej lawety jest znacznie tańszy – za dobę zapłacimy około 100 złotych. Musimy jednak dysponować odpowiednim pojazdem, do którego możemy ją przymocować. Za autolawetę zapłacimy około 300 zł za dobę, jest jednak ona samowystarczalna – nie potrzebujemy dodatkowego pojazdu.

Oferujemy wynajem autolawet wraz z przyczepą – także z zawodowym kierowcą. Bez limitu kilometrów. Na czas wynajmu możliwe jest pozostawienie swojego samochodu na posesji. Firma otwarta jest 7 dni w tygodniu, 24h/dobę, dzięki czemu nasze lawety mogą pomóc w każdej sytuacji. Dla stałych klientów i przy wynajmie długoterminowym zapewniamy rabaty cenowe – mówi właściciel firmy Armar Artur Rytel-Andrianik.

Mocowanie auta na lawecie

Zanim załadujemy pojazd na lawetę, powinniśmy przekonać się, ile on waży – prawo jazdy kategorii B pozwala prowadzić pojazd o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Jeśli autolaweta z załadowanym autem będzie cięższa, do jej poprowadzenia niezbędne będzie prawo jazdy kategorii C. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do mocowania pojazdu na autolawecie. Zanim zaczniemy załadunek, jeśli sytuacja ma miejsce na drodze, pamiętajmy o włączeniu świateł awaryjnych w obu pojazdach. Bardzo ważne jest odpowiednie, równomierne wyważenie ładunku. Pamiętajmy, żeby auto na lawetę wprowadzać bardzo powoli, by zapewnić mu stabilność i uniknąć problemów, takich jak przechylenie czy zsunięcie się z autolawety. Pojazd zawsze powinien najeżdżać na lawetę przodem, tak, żeby jego najcięższa oś znalazła się na samym środku przestrzeni ładunkowej. Następnie przy pomocy specjalnych pasów zabezpieczamy koła i przyczepiamy je klamrami. Bezpieczeństwo podczas transportu auta lawetą jest kluczową sprawą. Jeśli go we właściwy sposób nie dopilnujemy, możemy spowodować tragiczny w skutkach wypadek. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz