Artykuł sponsorowany

Przetworniki dwutlenku węgla w procesach inkubacji biotechnologicznej

Przetworniki dwutlenku węgla w procesach inkubacji biotechnologicznej

Odpowiednia aparatura pomiarowa jest niezbędna w przypadku prowadzenia badań biologicznych. Sterylność, odpowiednie stężenia różnych substancji oraz precyzja procesów chemicznych i biologicznych pozwalają na skuteczne prowadzenie specjalistycznych badań między innymi mikroorganizmów. Bardzo istotnym działaniem wpływającym na powodzenie badań są pomiary dwutlenku węgla, które stosowane są między innymi do inkubacji w biotechnologii.

Inkubacja biotechnologiczna

Inkubacja biotechnologiczna zakłada bardzo dużo różnego rodzaju działań, procesów czy obserwacji. Jednym z działów biotechnologii jest obserwacja – bezpośrednia lub pośrednia – ilości komórek na danej powierzchni przy użyciu mikroskopu. Drobnoustroje badane są pod kątem medycznych, jak i technologicznym. Zakres prac biotechnologa zakłada między innymi określanie kolonii wirusów i bakterii, czy posiewu mikroorganizmów, które mogą zostać wykorzystane w różnych dziedzinach technicznych – np. mikroorganizmy pozytywnie wpływające na systemy drenażowej oczyszczalni ścieków, czy w systemach filtrujących przy produkcji piwa. Warto wiedzieć, że wszystkie badane elementy posiadają szczególne właściwości biologiczne, a czynniki środowiskowe takie jak temperatura, wilgotność czy stężenie dwutlenku węgla mocno wpływają na ich aktywność enzymatyczną. To dlatego w biotechnologii bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiednich urządzeń pomiarowych, bez których badania nie mogłyby uzyskać końcowego rezultatu. Biotechnolodzy wykorzystują technologię dystrybuowaną przez takie firmy jak Emd Systemy Pomiarowe Mirosław Drążek, które oferują szeroki zakres elektroniki laboratoryjno-pomiarowej. Każdy ośrodek badawczy czy medyczny musi być wyposażony w termometry elektroniczne, termometry cieczowe i bimetaliczne, czujniki, przetworniki i rejestratory temperatury, termohigrometry, psychrometry, przetworniki i rejestratory wilgotności względnej, czy manometry ciśnienia względnego.

Przetworniki CO2 do inkubatorów

Szczególnie ważnym urządzeniem pomiarowym wykorzystywanym w laboratoriach są przetworniki CO2. Wiele aplikacji biologicznych wymaga zastosowania obecności dwutlenku węgla – np. w przypadku badania kultur bakteryjnych. Wykorzystywane są do tych celów inkubatory, będące specjalnymi komorami z atmosferą CO2. Aby cały proces badawczy mógł przebiegać w sposób prawidłowy, należy w odpowiedni sposób określić stężenie gazu. Do takich procesów wykorzystuje się między innymi przetworniki CO2 zaprojektowane specjalnie do pracy w inkubatorach. Dzięki temu są wytrzymałe na dezynfekcję termiczną, która w przypadku gorszych jakościowo mierników może doprowadzić do demontażu ich konstrukcji, a także konieczność rozpoczęcia badań na nowo. Procesy biotechnologiczne w inkubatorach zakładają specyficzne i ekstremalne warunki, którym muszą sprostać przetworniki CO2. Najlepsze z nich – najnowocześniejszy sprzęt oferuje taki producent jak VAISALA – wytrzymują temperaturę do +195 stopni Celsjusza. Zakres pracy przy pomiarze CO2 określony jest w temperaturze do +70 stopni Celsjusza i zakłada bardzo niewielki margines błędu kalibracyjnego – zaledwie 0,1% CO2.

Niski wskaźnik marginesu błędów i odpowiednie unormowania

Warto wiedzieć, że najlepszy technologicznie sprzęt pomiarowy dwutlenku węgla do celów laboratoryjnych jest tak skonstruowany, aby na wyniki pomiarów nie wpływały takie czynniki środowiskowe w inkubatorze jak para wodna, temperatura, ciśnienie, wilgotność czy tlen. Każdy ośrodek badawczy ukierunkowany jest przede wszystkim na ochronę swoich badań oraz sprzętu, dlatego nowoczesne przetworniki od najlepszych dystrybutorów posiadają wszystkie certyfikaty, normy HACCP (m.in. analiza zagrożeń) oraz oznaczenia polskich i europejskich standardów (PN-EN). Dzięki takim procesom normalizacyjnym i ciągłego technologicznego usprawniania urządzeń pomiarowych, w laboratoriach nie dochodzi już do sytuacji skażenia komór inkubacyjnych, czy ich przegrzania. Podobnie jest w przypadku funkcjonowania ośrodków badawczych – tylko najnowocześniejsze systemy pomiarowe i wyposażenia laboratoriów, umożliwiają działania badawcze zgodnie ze wszystkimi normami sanitarnymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz