Artykuł sponsorowany

Przestrzeń dla majsterkowicza

Przestrzeń dla majsterkowicza

Garaż, piwnica, strych czy też szopa w ogrodzie – kiedy jesteś złotą rączką albo lubisz majsterkować, samo pomieszczenie, w którym oddajesz się wszelkim naprawom i konstrukcjom nie ma tak wielkiego znaczenia, jak ilość miejsca do pracy i sposób w jaki zostanie urządzone. Nie może w nim zabraknąć podstawowych narzędzi i sprzętów, które będą pomocne i będą ułatwiały ci pracę.

Narzędzia i sprzęty

Wszelkie narzędzia i sprzęty powinny mieć swoje miejsce. Te mniejsze dobrze będą wyglądały wyeksponowane na ścianie nad blatem roboczym. Jeśli lubisz majsterkować przy samochodach czy motocyklach, lub je składać, to przyda ci się wózek warsztatowy z przegrodami lub szufladkami, w którym można trzymać sprzęt i narzędzia niezbędne przy naprawach samochodowych, takie jak akumulatory, przetwornice prądu. Dobrze jest zaopatrzyć się w metalowe szafy do przechowywania narzędzi i sprzętu. Na pewno sprawdzą się też skrzynki oraz torby narzędziowe (np. dla elektromonterów czy monterów instalacji sanitarnych). Dzięki temu w miejscu pracy będzie porządek. Bardzo ciężkie narzędzia (np. wszelkiego rodzaju imadła) najlepiej pozostawić na blacie, a najlepiej solidnie przytwierdzić je do niego. Odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych też jest ważna. Zazwyczaj korzysta się z kilku narzędzi elektrycznych, a odłączanie jednych, by móc popracować innymi nie ma sensu. W różnego rodzaju narzędzia możesz zaopatrzyć się w Rocart.pl. znajdziesz tu narzędzia marki Wera (m.in. wkrętaki), narzędzia Knipex (szczypce zaciskowe i tnące, artykuły do zgniatania czy obcęgi do gwoździ) oraz narzędzia Hazet (klucze oraz wkrętarki udarowe).

Miejsce do pracy

Kiedy zaczynasz urządzać swój osobisty, przydomowy warsztat, najpierw dobrze zastanów się, co dokładnie będziesz w nim robić i ile miejsca będziesz potrzebować. Do przechowywania narzędzi i sprzętów wystarczy nieduża przestrzeń, bo przecież narzędzia możesz trzymać w skrzynkach, a sprzęt ustawić w wyznaczonym miejscu, np. w piwnicy albo szopie czy garażu. Natomiast jeśli twoje plany sięgają znacznie dalej i chcesz wykonywać czynności związane z pracami ręcznymi, naprawami czy konstrukcjami, musisz pomyśleć o większej powierzchni, bo na pewno będzie ci potrzebna. Możesz wykorzystać miejsce w piwnicy. Niezależnie od jej wymiarów powinieneś ją dobrze zagospodarować. Wiadomo, że w dużej piwnicy będziesz mieć więcej swobody. Możesz tu wprowadzić podział na strefy: miejsce do napraw, miejsce do wykonania stolarki oraz miejsce do malowania czy lakierowania. W ciasnych piwnicach, z jakimi spotykamy się w blokach, liczy się każdy centymetr. Dlatego dobrze jest wykorzystać miejsce na ścianach- od sufitu tak do połowy, by mieć przestrzeń do swobodnego poruszania się. Półki na narzędzia i mniejsze sprzęty powinny być umieszczone tak, byś bez problemu mógł do nich sięgnąć. Te, z których korzystasz rzadziej najlepiej umieścić na najwyższych półkach. Przydadzą się też haki do zawieszenia niektórych urządzeń. Pod półkami, na wspornikach przytwierdzonych do ściany, powinien być zamontowany roboczy blat. Mając do dyspozycji garaż, możesz go w całości przeznaczyć do wykonywania napraw, ale możesz wyznaczyć do tego jakąś przestrzeń. Identycznie, jak w przypadku piwnicy, trzeba zagospodarować maksymalnie wyznaczony obszar i zadbać o dobre oświetlenie. Miejsce do majsterkowania najlepiej urządzić z tyłu lub boku garażu. Idealnie sprawdzi się tu opuszczany blat roboczy oraz meble garażowe, na których będzie można ułożyć narzędzia i schować ciężkie sprzęty. Posiadając nieużywaną szopę, możesz zaaranżować ją na przydomowy warsztat. Duże okna wprowadzą do środka sporo światła, a umieszczenie blatu roboczego w ciągu, pod ścianą pozwoli na swobodne poruszanie się. Do blatu warto solidnie przymocować ciężkie narzędzia, jak szlifierki czy imadła, a  nad nim zamontować panel ścienny, na którym będą znajdowały się wszystkie najczęściej używane przedmioty. Większe sprzęty możesz umieścić na hakach przytwierdzonych do ściany lub w metalowych szafach.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz