Artykuł sponsorowany

Przesiadka z samochodu na rower. Korzyści dla ducha i zdrowia

Przesiadka z samochodu na rower. Korzyści dla ducha i zdrowia

Decyzja o zamianie samochodu na rower może być dla mieszkańców większych miast trudna do podjęcia. Mimo że auto wydaje się być najbardziej komfortowym sposobem na przemieszczanie się, to okazuje się, że dzięki rowerowi można uniknąć wielu uciążliwych sytuacji, z którymi zmagają się kierowcy. Ponadto, jest również doskonałym sposobem na poprawę swojego zdrowia. Przedstawiamy najważniejsze korzyści, które wynikają z przemieszczenia się rowerem.

Jazda rowerem - główne korzyści zdrowotne

Regularne przejażdżki na rowerze potrafią obniżyć poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu), a jednocześnie podwyższyć poziom dobrego cholesterolu HDL. Jest to szczególnie ważne u osób, które borykają się z problemami frakcyjnymi cholesterolu, cierpiąc na przykład na miażdżycę. Ma to również działanie zapobiegające, które chroni osoby zdrowe przed wystąpieniem problemów z cholesterolem.

Wysiłek fizyczny podejmowany na rowerze może skutecznie przyczynić się do redukcji wagi. Szacuje się, że 60 minut jazdy rowerem o umiarkowanej intensywności pozwala na spalenie około 500 kalorii. Taka aktywność sprzyja normalizacji cukru we krwi, dzięki pobieraniu przez mięśnie potrzebnej energii z komórek tłuszczowych. Będzie więc doskonała dla osób zmagających się z cukrzycą.

O innych korzyściach wynikających z jazdy rowerem, mówi pracownik firmy Uni-Sport: Jazda rowerem poprawia wydolność organizmu, a także zwiększa pojemność płuc. Sprawia, że serce lepiej pracuje, dzięki większemu natlenieniu krwi. Ponadto, powoduje, że organizm staje się bardziej wytrzymały na zmęczenie.

Ile czasu jeździć, aby efekty były zauważalne?

Jeśli dotychczas przejażdżki rowerowe nie były zbyt częste, warto zacząć od krótkich odcinków. Pozwoli to na stopniowe przystosowywanie mięśni do pracy i uniknięcie wystąpienia nadmiernego zmęczenia. Następnie warto zwiększać dystans i intensywność wysiłku. Można przyjąć zasadę, że lepiej jest, gdy podróż trwa dłużej, a jednocześnie jest mniej intensywna.

Rower sprawdzi się idealnie w sytuacjach, gdy dojeżdżamy do pracy położonej kilka kilometrów od domu. Rzeczą, o której nie można zapominać jest częste uzupełnianie płynów. W wyposażeniu roweru warto zabrać ze sobą wodę lub napój izotoniczny, który uchroni organizm od odwodnienia.

Jazda na rowerze może przynieść zamierzone efekty zdrowotne wówczas, gdy jest regularna. Około 30 minut dziennie pozwoli na uzyskanie lepszego samopoczucia, a utrzymanie systematyczności doprowadzi do utraty zbędnych kilogramów. Osoby, którym nie zależy na utracie wagi, również osiągną korzyści – jazda na rowerze wysmukla sylwetkę, a w szczególności dolne partie ciała.

Czy jazda na rowerze może uszczęśliwić?

Podczas jazdy rowerem w organizmie zwiększa się poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. To pozwala na odstresowanie się, zyskanie dobrego humoru i zwalczenie stresu. Uprawianie aktywności fizycznej dodatkowo niweluje zmęczenie, dzięki czemu lepiej się wysypiamy. Komfortowy rower pozwala dotrzeć w każde miejsce, które okaże się celem podróży, gdy nie jest to możliwe za pomocą samochodu, tramwaju, ani autobusu - szczególnie w godzinach szczytu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz