Artykuł sponsorowany

Przerób metali kolorowych. Co warto wiedzieć?

Przerób metali kolorowych. Co warto wiedzieć?

Przerób metali kolorowych, czyli poddanie ich recyklingowi, to sposób na odzyskanie cennego materiału oraz możliwość jego ponownego wykorzystania. Takie elementy są jednymi z najczęściej spotykanych na wysypiskach śmieci. Szacuje się, że największy udział w tych odpadkach ma miedź oraz aluminium. Zastanawiasz się, co warto wiedzieć o przerabianiu metali kolorowych? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Czym dokładnie są metale kolorowe?

Nazwa „metale kolorowe” odnosi się przede wszystkim do specyficznych barw, charakterystycznych dla pokrycia powierzchni tych materiałów. Często określa się je także mianem metali nieżelaznych, gdyż katalogowane są do dwóch grup niezawierających żelaza w swoim składzie:

  • metali,
  • stopów.

Głównymi materiałami, które zalicza się do kategorii metali kolorowych, są przede wszystkim: miedź, aluminium, cyna, ołów, brąz oraz mosiądz. Działania mające na celu przerób tych surowców wymagają zastosowania odpowiedniej metody uwzględniającej ich wielkość, parametry, jak również to, z jakiej branży odpadki pochodzą. Najcenniejszymi spośród wymienionych są obecnie aluminium oraz miedź.

Specjalista ze skupu złomu r.r.metall zauważa: Przerób metali kolorowych, czyli ich recykling, jest niezwykle istotny dla przemysłu, chociaż nie tylko. Odzyskiwanie materiałów wpływa także bezpośrednio na środowisko naturalne. Warto również zauważyć, że podczas odzyskiwania materiałów zużywa się mniej surowców niż przy ich produkcji, a sam proces jest znacznie tańszy – dodaje.

Jak wygląda przerób najważniejszych metali kolorowych?

Recykling metali kolorowych to proces zależny od wielu parametrów. Ma na niego wpływ między innymi stopień zanieczyszczenia odzyskiwanego materiału, ale również jego masa czy wymiary. Dostarczenie surowców do wybranego skupu jest pierwszym etapem prac przy ich odzyskiwaniu. Po rozładowaniu towaru wykonuje się jego dokładną kwalifikację. Wówczas także podejmuje się decyzje, czy dane elementy mogą zostać przerobione z wykorzystaniem specjalnych metod.

Przerób materiałów ze skupów najczęściej dotyczy starych puszek, felg samochodowych, przewodów elektrycznych, elementów hydrauliki czy elektrośmieci. Odpadów, z których pozyskać można miedź oraz aluminium, jest wiele, jednak kluczowy okazuje się sam proces przeróbki. Wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy działają na podstawie siedmiu podstawowych kroków. Wyróżnia się:

  • wstępną obróbkę pozyskanego materiału,
  • proces oczyszczania,
  • usuwanie lakierów oraz farb,
  • proces filtracyjny,
  • rafinacja – stosowana w przypadku miedzi, która umożliwia uzyskanie z odpadów czystego metalu,
  • przetapianie,
  • odlewanie gotowych sztabek.

Zależnie od rodzaju metalu kolorowego konieczne będzie poddanie go odpowiednio dopasowanej metodzie. Większość kroków może się jednak powtarzać w przypadku różnych surowców. Dzięki nim można odzyskać czysty materiał gotowy do dalszego przetwarzania.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz