Artykuł sponsorowany

Przegląd techniczny wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

Przegląd techniczny wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

Wentylacje mechaniczne i grawitacyjne to systemy, które muszą znajdować się w każdym budynku. Te budowane w ramach nowoczesnego budownictwa wykorzystują tak zwaną rekuperację – wentylację z odzyskiem ciepła. Starsze budynki lub te, w których zastosowano odpowiednią izolację termiczną, wykorzystują zaś rozwiązanie grawitacyjne z szybem wentylacyjnym. W obu przypadkach bardzo ważne są okresowe przeglądy techniczne.

Przeglądy techniczne dla domów i budynków użytkowych

Według prawa budowlanego, stan techniczny różnych elementów budynku wraz z jego instalacjami musi być kontrolowany przynajmniej raz w roku. Tak jest między innymi w przypadku analizy poprawności działania wentylacji. Jest to bardzo ważne z kilku względów: zanieczyszczona wentylacja może prowadzić do szybszego rozchodzenia się ognia w przypadku pożaru, źle wpływa na cyrkulację powietrza (powietrze jest zanieczyszczone, pełne bakterii i alergenów), występuje nieprawidłowy poziom wilgotności powietrza, dochodzi do niszczenia ścian budynków. To właśnie kwestie bezpieczeństwa nakładają na właścicieli mieszkań, domów jednorodzinnych, sklepów, biurowców, urzędów, czy innych budynków mieszkalnych oraz użytkowych, obowiązek corocznego przeglądu technicznego instalacji wentylacyjnej. W przypadku większych powierzchni danego budynku – np. biura korporacyjnego, czy hali produkcyjnej – kontrola powinna być wykonywana znacznie częściej. Przedsiębiorcy wykorzystujący takie urządzenia techniczne jak klimatyzatory przemysłowe, chłodnie, mroźnie, czy regały chłodnicze, również muszą dbać o stałą kontrolę lub serwis swoich sprzętów. Warto w tym celu nawiązać współpracę z takim podmiotem jak firma Climatronic, która cechuje się w branży chłodnictwa, wentylacji i klimatyzacji najwyższą jakością usług.

Jak powinien wyglądać przegląd techniczny wentylacji?

Okresowa kontrola wentylacji polega między innymi na sprawdzeniu ciągu powietrza w kanałach wentylacyjnych. Bardzo ważna jest ocena gęstości powierzchniowej pyłu oraz stopnia czystości w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych – to najczęściej nagromadzony brud, a nie usterki, jest przyczyną złej wydajności całego systemu. Negatywne wyniki badanych próbek pobieranych podczas kontroli, wymuszają na właścicielu podjęcie kroków związanych z oczyszczeniem całej wentylacji, a także założeniem nowych filtrów. W przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperatorami, firma z odpowiednimi uprawnieniami dokona sprawdzenia stanu technicznego przepustnic i innych elementów rekuperatora, takich jak łożyska silnika wentylatora, czy części grzejnych. Do kolejnych działań należy zaliczyć również sprawdzenie stanu zabrudzenia filtrów, a także analizę działania automatyki urządzeń. Warto pamiętać, że zarówno w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, ich poprawne działanie znacznie przekłada się na rachunki za ogrzewanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz