Artykuł sponsorowany

Przeciwwybuchowe wentylatory osiowe

Przeciwwybuchowe wentylatory osiowe

Przeciwwybuchowe wentylatory osiowe swoje zastosowanie znalazły w różnego rodzaju obiektach publicznych, handlowych, przemysłowych, komercyjnych, czy gospodarczych. Można je zatem znaleźć w hurtowniach i magazynach, w sklepach i galeriach handlowych, w budynkach rolnych, czy też w halach przemysłowych. Ich kompaktowa konstrukcja, jest zaś niesamowicie łatwa do przystosowania do różnego rodzaju instalacji wentylacyjnych. Wielokrotnie wentylatory osiowe, są zatem stosowane tam, gdzie nie można zamontować ze względów technicznych, równie wydajnych wentylatorów promieniowych.

Wentylatory osiowe typu przeciwwybuchowego, uszczegółowiając przeznaczone są do pracy w instalacjach, w otoczeniu których istnieje potencjalnie wybuchowa atmosfera (zagrożenie gazowe). Mowa o tym między innymi w normie PN-EN 13463-1:2003. Jeśli chodzi zaś  o rodzaj przetłaczanego czynnika, może być nim czyste powietrze z wentylacji obiegowej lub powietrze zużyte z możliwą zawartością gazu.

Wentylatory osiowe – budowa

Wentylatory osiowe zbudowane są z płaskiej kwadratowej obudowy, najczęściej z czterema otworami do mocowań ściennych. Środek całej „płyty” wypełniony jest zaś łopatkami wirnika, które osłonięte są specjalną siatką ochronną. Jeśli chodzi zaś o materiał wykonania, najlepsze wentylatory osiowe tworzone są z wysokiej klasy blachy stalowej, która przechodzi również proces galwanizacji. W przypadku konstrukcji o przeciwwybuchowym przeznaczeniu, ważne jest zatem to, aby wentylator spełniał normy dyrektywy ATEX 94/4/WE.

Warto wiedzieć: wentylatory osiowe najczęściej są malowane proszkowo w kolorze czarnym. Ich powłoka jest zaś trwała na wysokie i niskie temperatury, czy działanie agresywnych gazów i innych niebezpiecznych czynników.

Napęd i sterowanie wentylatorem osiowym

Silniki wentylatorów osiowych, wielokrotnie należy zaliczyć do tych trójfazowych, które zostały wyposażone również w odpowiednie czujniki termiczne. Warto jednak wiedzieć, że wiele konstrukcji opiera się o działanie jednobiegowe. W takim przypadku przykładowy silnik może wyróżniać się takimi parametrami technicznymi, jak: prędkością obrotową na poziomie 1410 obr/min; poborem mocy w wysokości 114 W; czy też poborem prądu w granicy 0,23 A, przy napięciu zasilania 3~ 400Y/50Hz. W takie rozwiązanie techniczne, zostały wyposażone między innymi modele wentylatorów osiowych przeciwwybuchowych marki METALPLAST, która gwarantuje konstrukcje o podgrupie wybuchowości IIB; strefie wybuchowości 1 i 2; klasie temperaturowej T3 i T4, a także o stopniu ochrony silnika IP44, a wentylatora IP20. To właśnie takie urządzenia są w stanie zapewnić wysoki komfort przepływu powietrza, wspomagając usuwanie zanieczyszczeń, oraz tworzenie się we wnętrzach przyjaznego mikroklimatu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz