Artykuł sponsorowany

Przeciwko czemu należy zaszczepić psa?

Przeciwko czemu należy zaszczepić psa?

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkiem zadbania o jego zdrowie, ale także o ewentualne bezpieczeństwo osób postronnych. Szczepienia psów w pewnym zakresie są w Polsce obowiązkowe, co jest narzucone przez ustawodawcę. Istnieje jednak także rozszerzony pakiet szczepień, które nie są obowiązkowe, ale zalecane przez lekarzy weterynarii. Sprawdź, jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie opcjonalne.

Podstawowy kalendarz szczepień psa

Nabywając szczeniaka, który nie przeszedł jeszcze podstawowych szczepień, trzeba przygotować się na kilka wizyt u weterynarza. Jak zaznaczają specjaliści z Gabinetu Weterynaryjnego Tomasza Garbala, nie jest to jedynie opcjonalna możliwość, ale obowiązek narzucony przez ustawodawcę, o którym jest mowa w art. 85, ustęp 1 Ustawy o Ochronie Zdrowia Zwierząt oraz Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. W myśl ustawy właściciele czworonogów niestosujących się do jej zapisów narażają się na karę grzywny.  W ramach obowiązku ustawodawca narzuca jedynie konieczność zaszczepienia psa na wściekliznę. Po raz pierwszy robi się to gdy pies osiągnie wiek od 12 do 16 tygodni. Reszta, z podstawowego kalendarza szczepień jest opcjonalna i zależna od woli właściciela psa. Szczepienia nie są jednak drogie, gdyż ceny szczepień psów wahają się od trzydziestu do stu złotych, za pakiet szczepień, co sprawia, że nie warto oszczędzać, gdyż ewentualne koszty leczenia zdecydowanie przewyższają koszty szczepionek.

Zalecane szczepienia psów

Poza wścieklizną, lekarze weterynarii zalecają także dodatkowy pakiet szczepień. W pierwszej kolejności zaleca się szczepionki przeciwko nosówce, która u psów jest powszechna i wykazuje bardzo dużą śmiertelność. Tę szczepionkę podaje się już około piątego tygodnia życia psa, razem ze szczepionką na parwowirozę. Po 3 tygodniach szczepienie należy powtórzyć i dołożyć do niego szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, czyli chorobie Ruhbartha. Taki pakiet szczepień należy powtórzyć powtórnie, gdy pies osiągnie 13 tydzień życia.

Właściciele psów często wychodzą z błędnego założenia, że szczepionki w wieku szczenięcym wystarczą dożywotnio. Jest jednak zgoła odwrotnie, gdyż niektóre szczepionki, takie jak przeciwko wściekliźnie należy powielać co roku. Inne ze szczepień powtarza się do 2-3 lata. Dokładny kalendarz szczepień dorosłych psów powinien być ustalany indywidualnie przez lekarza weterynarii, który podejmie decyzję na podstawie wywiadu i przeanalizowaniu trybu życia psa. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej skrupulatnie do szczepień psów, powinni podchodzić właściciele psów często przebywających na dworze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz