Artykuł sponsorowany

Przebieg niszczenia dysków twardych

Przebieg niszczenia dysków twardych

Poprawne niszczenie dokumentów jest ważne dla bezpieczeństwa często poufnych informacji należących do firm i osób prywatnych. Dokumenty papierowe wrzucamy do niszczarki, ale co zrobić z tymi, które są zapisane na dyskach twardych? Jeżeli chcemy być pewni, że dane nigdy nie zostaną odczytane ze starego dysku, należy go zniszczyć. Jak przebiega profesjonalne niszczenie dysków twardych?

Jak postępować z elektrośmieciami?

Elektrośmieci, inaczej elektroodpady czy też odpady elektryczne i elektroniczne, to stosunkowo nowa i bardzo zróżnicowana grupa odpadów. Zaliczają się do niej:

  • sprzęt AGD,

  • sprzęt RTV,

  • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny,

  • narzędzia elektryczne i elektroniczne

i inne artykuły, które mają podzespoły elektroniczne lub do pracy potrzebują prądu. W tej grupie mieszczą się także części komputerowe, w tym dyski twarde i inne nośniki danych.

Elektrośmieci są trudne w recyklingowaniu, ponieważ są bardzo złożone. Zawierają wiele małych elementów z różnych materiałów: plastik, krzem, złoto, kwasy – wszystko to można znaleźć w elektroodpadach. Dlatego nie należy samodzielnie ich rozbierać. Zużyte i zepsute urządzenia należy składać w punkcie odbioru elektrośmieci. Tam profesjonaliści rozłożą je na części i w miarę możliwości odzyskają z nich jak najwięcej surowców wtórnych. Jedną z takich firm jest Ago Recykling.

Dlaczego należy niszczyć zużyte dyski twarde i jak to się robi?

Niektóre elektrośmieci są poddawane niszczeniu. Dotyczy to nośników pamięci. Dlaczego należy je niszczyć? Z tego samego powodu, dla którego niszczymy dokumenty papierowe: informacje znajdujące się na dyskach twardych mogą być niebezpieczne, gdy trafią w niepowołane ręce. Jeżeli chcemy, aby nasze dane albo pozostały tajemnicą i nie zostały wykorzystane bez naszej wiedzy i zgody, należy poddać dysk twardy profesjonalnemu niszczeniu.

Warto wiedzieć, że przy dużych umiejętnościach i dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu niektórzy są w stanie odzyskać nawet te informacje, które usuniemy z dysku, ponieważ to, co raz zostanie zapisane, nie może zostać trwale i nieodwracalnie usunięte. Jedyną gwarancją tego, że dane nie dostaną się osobie nieupoważnionej, jest fizyczne zniszczenie nośnika. Jak przebiega niszczenie dysków twardych?

Wykorzystuje się do tego przemysłową kruszarko-niszczarkę, która mieli dysk (ale też inne nośniki: dyskietki, płyty, taśmy, pen drive’y) na drobne kawałki, z których nie da się odzyskać nawet bita informacji. Dla pełnej kontroli nad danymi niszczenie odbywa się w monitorowanym pomieszczeniu, a na życzenie – w obecności przedstawiciela firmy przekazującej sprzęt do utylizacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz