Artykuł sponsorowany

Prywatne czy publiczne jakie przedszkole wybrać?

Prywatne czy publiczne jakie przedszkole wybrać?

Stoisz przed decyzją wyboru przedszkola dla swojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie przedszkole będzie lepsze: prywatne czy publiczne? Odpowiedź brzmi: to zależy. Wybór jest uwarunkowany Twoją sytuacją ekonomiczną, ofertą edukacyjną placówki, czy możliwością komunikowania się z opiekunkami grupy przedszkolnej. Konkrety najlepiej sprawdzić bezpośrednio w placówce.

Sytuacja indywidualna

Opłata za przedszkole prywatne jest znacznie wyższa, niż za publiczne. Jednak mitem jest pogląd, że za placówkę państwową nie płaci się nic. Wymagane jest ubezpieczenie, składki na komitet rodzicielski, płaci się za dodatkowe atrakcje, np. wyjście do ZOO. Wymagana jest także dopłata, jeżeli dziecko przebywa w placówce dłużej niż do godziny 13.00. A zatem, posyłając dziecko do przedszkola, musisz przeliczyć swoje finanse.

Sprawdź też, w jaki sposób żywione są dzieci. Zarówno, gdy placówka dysponuje własną kuchnią, jak i gdy korzysta z cateringu, jedzenie może być odpowiednie dla maluchów. Jeżeli Twoje dziecko cierpi na alergie pokarmowe, dowiedz się, na jakiej zasadzie zostanie to uwzględnione.

Istotna jest wielkość grup, w jakich uczą się i bawią przedszkolaki. W niepublicznym przedszkolu Poznańskie Maludy grupy są niezbyt liczne, a opiekę nad nimi sprawują dwie osoby. Jednak nie zawsze wygląda to w ten sposób. W licznej grupie nie ma możliwości, by każdemu dziecku poświęcić dużo uwagi. A ma to istotne znaczenie, gdy wiesz, że Twoje dziecko może potrzebować więcej uważności.

Zalety i wady przedszkoli

Zarówno w prywatnym, jak i w publicznym przedszkolu, zajęcia mogą odbywać się na bardzo dobrym poziomie. W większym stopniu zależy to od personelu, niż od typu placówki. Problemem może być wspomniana liczebność grup oraz fakt, że w placówce publicznej część dzieci nie chodzi na zajęcia, jeśli rodzice ich nie opłacili.

Jeżeli dziecko nie może spożywać określonych pokarmów, a uczęszcza do placówki publicznej, lepiej, abyś dostarczył zaświadczenie lekarskie. Ze względów systemowych jest ono bardziej respektowane. Natomiast w placówce prywatnej, dbającej o bezpieczeństwo i odpowiednie wyżywienie, prawdopodobnie wystarczy, gdy poprosisz panią o to, by pewnych produktów nie dawała dziecku do jedzenia.

Wielu rodziców stwierdza, że ze strony personelu przedszkola prywatnego dostają więcej informacji zwrotnych o dziecku. Każdego dnia są informowani o tym, co pociecha robiła, jak się zachowywała, co zjadła. W placówce publicznej, aby uzyskać informację, trzeba czekać na zebranie lub specjalnie umówić się z wychowawcą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz