Artykuł sponsorowany

Prysznic bez brodzika – warunki techniczne

Prysznic bez brodzika – warunki techniczne

Trendem ostatnich lat w urządzaniu łazienek są wanny wolnostojące oraz prysznice bez brodzików typu walk-in. O ile wanny są stosunkowo proste w instalacji, a tyle prysznic bez żadnej podstawy stanowi już techniczne wyzwanie. Mimo tego konstrukcje walk-in tworzone są na wyższych kondygnacjach łazienek w blokach czy apartamentach, a także w domach. Tworzą je najlepsi hydraulicy.

Przygotowanie podłoża

Tworzenie prysznica bez brodzika bez wcześniejszego projektu może skończyć się katastrofalnie. Ważne jest bowiem to, by hydraulik wyznaczył właściwy spadek podłogi oraz estetyczne poprowadzenie przewodów wodno-kanalizacyjnych. Najlepiej zatem decyzję o budowie prysznica walk-in podejmować już na etapie planowania remontu łazienki. Znacznie ułatwi to wszystkie prace. Te zawsze rozpoczynają się od tworzenia przyłącza pod powierzchnią podłogi.

Przede wszystkim ważne jest pozostawienie około 12 centymetrów wolnej przestrzeni na instalację oraz odwodnienie. Pod rynną odpływową umieszczony jest bowiem syfon i pozostałe elementy przyłącza. Rynna zaś musi posiadać specjalny kołnierz, który ułatwi otoczenie jej kilkoma warstwami podłoża. To tworzone jest bowiem z maty uszczelniającej, kleju oraz terakoty, która układana jest w jednym poziomie, co maskownica rynny odpływowej. Oprócz tego wokół odpływu należy przygotować uszczelnienie silikonowe, a niekiedy trzeba zastosować specjalną hydroizolację w płynie. Mowa o tzw. foliach płynnych. W innym wypadku nie trudno będzie o zalanie sąsiada. Źle wykonane przewody mogą zaś doprowadzić do problemu, jakim niewątpliwie jest stanie nadmiaru wody w miejscu.


Dobór odpływu dla prysznica

Kolejnym ważnym elementem tworzenia prysznica walk-in jest jego odpływ. To on w dużej mierze wpływa na estetykę całej konstrukcji, a także na jej bezpieczeństwo. Montaż musi odbyć się bowiem bardzo precyzyjnie tak, by prysznic był w 100% szczelnych. W innym wypadku może dojść do zalania sąsiada lub niższych kondygnacji domu, bądź też do niszczenia kafelek poprzez wchodzenie wilgoci w poziom płytek. Dobór wysokiej klasy odpływu warto zatem powierzyć doświadczonym hydraulikom. Takim jest Marek Ragus z pracowni USŁUG INSTALACYJNO-REMONTOWYCH. Jakie zaś odpływy jest on w stanie zaproponować?

Obecnie popularne są zarówno odpływy punktowe, jak i liniowe. Te pierwsze tworzone są w wersjach podłużnych, kwadratowych czy okrągłych. Mogą być montowane na środku podłoża prysznica lub też pod baterią obok ściany. Odpływy liniowe również można umieszczać pod baterią, choć częściej wybierane jest rozwiązanie lokalizowania ich wzdłuż drzwi do prysznica lub ścianki wolnostojącej ze szkła. Oczywiście oprócz miejsca montażu ważny jest też wybór designu odpływu. Ich producenci tworzą je w modelach złotych, srebrnych, antracytowych czy też miedzianych. Ich maskownice są zatem bardzo różnorodne – niektóre są minimalistyczne, a inne bardzo ozdobne. Spotkać je można w wersjach ze stali nierdzewnej i ocynkowanej, z wysokiej klasy polerowanego kamienia naturalnego, z betonu architektonicznego, a także z tworzyw sztucznych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz