Artykuł sponsorowany

Protezy stomatologiczne dla alergików – kiedy je stosować i jak pomóc mogą tu pracownie protetyczne, takie jak Labordent?

 Protezy stomatologiczne dla alergików – kiedy je stosować i jak pomóc mogą tu pracownie protetyczne, takie jak Labordent?

Usługi protetyczne to dziedzina stomatologii, która oferuje obecnie szereg zróżnicowanych rozwiązań w zakresie rekonstrukcji uzębienia, czyli odtwarzania odpowiedniego zgryzu oraz wyglądu zębów. Niestety niekiedy materiały stosowane w protetyce mogą wywoływać u niektórych osób reakcje alergiczne. Dlatego też w takich przypadkach warto rozważyć dobór protez dla alergików, korzystając przy tym z oferty pracowni protetycznych, takich jak Labordent.

O czym pamiętać dobierając protezy dla osób z alergiami?

Materiały stomatologiczne stosowane w szeroko pojętej protetyce, to obecnie ogromna i zróżnicowana grupa składników. Oczywiście zdecydowana większość wykorzystywanych współcześnie materiałów dentystycznych nie ma właściwości uczulających, przy czym warto pamiętać, że alergia na protezy zębowe w rzeczywistości jest reakcją na jeden bądź kilka składników wykorzystanych do ich produkcji, gdzie najczęściej problem stanowią związki, które zawierają metale. Wynika to z faktu, że alergia, mająca zazwyczaj charakter kontaktowy, wywoływana jest przede wszystkim przez pierwiastki takie jak jony niklu (często wykorzystywane w pracach protetycznych), rtęć, pallad, miedź, srebro, kobalt, złoto i rzadziej przez tytan. Uczulać mogą także akrylany i metakrylany stosowane w protetyce. Alergie na materiały stosowane w gabinecie protetycznym, takim jak Labordent Krzysztof Pakuła, są zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Jeśli jednak pojawią się tego typu problemy istnieje możliwość wykonana protez dla alergików. W przypadku pacjentów cierpiących z powodu uczuleń na najczęściej wykorzystywane materiały stomatologiczne, przy wytwarzaniu protez dla alergików stosuje się przeważnie ich obojętne dla organizmu odpowiedniki, takie jak nylon, acetal czy acron, porcelana lub cyrkon. Protezy tego typu minimalizują prawdopodobieństwo pojawienia się niechcianych powikłań lub uczuleń.

Objawy alergii na protezę stomatologiczną

Alergia na protezy dentystyczne najczęściej nie pojawia się od razu, bezpośrednio po kontakcie błon śluzowych z alergenem uczulającym. Zazwyczaj objawy uwidaczniają się w następstwie wieloletniego narażenia błon jamy ustnej na kontakt z uczulającym materiałem stomatologicznym. Warto przy tym pamiętać, że do objawów świadczących o tym, że protezy zębowe mogą zawierać materiały alergizujące, zaliczyć należy:

  • zaczerwienienie w jamie ustnej,

  • podrażnienia błon śluzowych,

  • pieczenie i swędzenie w okolicy umieszczonej protezy,

  • zapalenie dziąseł i przyzębia,

  • pieczenie języka.

Sytuacje gdy protezy stomatologiczne wykazują właściwości alergizujące nie należą do najczęstszych. Niemniej jednak, zarówno w przypadku potrzeby wykonania standardowej protezy, jak i protezy dla alergików, działanie to należy powierzyć protetykom, np. z pracowni Labordent.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz