Artykuł sponsorowany

Projekty obiektów handlowo-usługowych – czym się cechują? Maciej Organista Architekt

Projekty obiektów handlowo-usługowych – czym się cechują? Maciej Organista Architekt

W Polsce powstaje rocznie setki nowych obiektów handlowo-usługowych, których budowa jest złożoną i bardzo wymagającą inwestycją. Szczególnie trudne jest projektowanie budynków komercyjnych, które muszą być piękne, energooszczędne, funkcjonalne oraz bezpieczne. Ich opracowywanie to zaś zadanie dla doświadczonych architektów, którzy przygotowują inwestycję do budowy długimi tygodniami.

Projekty na setki stron

Projekty obiektów handlowo-usługowych są znacznie bardziej złożone od opracowań domów jednorodzinnych czy nawet mieszkalnych. Uwzględniają one setki czynników, w tym szczególnie kwestie bezpieczeństwa, zastosowanie technologii energooszczędnych, a także uwarunkowania środowiskowe. Dokumentacja techniczna jest bardzo rozbudowana, podobnie jak sam projekt funkcjonalny i wizualny. Pełen pakiet projektu może przekraczać nawet kilkaset stron opracowań, które przygotowywane są najczęściej przez większe zespoły specjalistów.

Projektowanie budynków handlowo-usługowych wymaga od architektów współpracy z geodetami, geotechnikami, ekologami, instalatorami, firmami wykonawczymi oraz projektantami wnętrz.

Elementy projektu handlowo-usługowego

Projekt handlowo-usługowy składa się – podobnie jak inne projekty budynków – z opisów, rysunków, obliczeń, wykresów, grafik, wizualizacji, kosztorysów czy list materiałowych. Opracowanie jest bardzo szczegółowe i tworzone w wielu kopiach.

Ważnymi składowymi projektu architektoniczno-budowlanego jest zatem zestawienie wszystkich powierzchni użytkowych z uwzględnieniem formy architektonicznej i jej funkcji. W opracowaniu nie może zabraknąć schematów statycznych, wyznaczonych sposobów dostosowania do krajobrazu i otaczającej zabudowy czy też opisów właściwości wszystkich elementów konstrukcyjnych. Projekt wyznacza także zakres prac budowlanych, wraz z wykończeniem wnętrz. Wyróżnione są również prace specjalistyczne związane z tworzeniem hydroizolacji ścian fundamentowych, podszybia wind czy też tarasów. Architekci dokładnie opracowują także takie konstrukcje jak stolarka okienne i drzwiowa, obróbki blacharskie, galanteria kamienna, posadzki i sufity.

W projekcie nie może zabraknąć także charakterystyk energetycznych obiektu, opisów jego wpływu na środowisko oraz wszystkich pomniejszych projektów instalacji, w tym technologii innowacyjnych i energooszczędnych. Sporą część projektu zajmują również rozdziały związane z warunkami ochrony zdrowia ludzi oraz obiektów sąsiednich. Biuro architektoniczne wyznacza metody zabezpieczenia przeciwpożarowego i inne wymagane dla bezpiecznego eksploatowania obiektu.

Obsługa inwestycji

O ile przy budowie domu jednorodzinnego współpraca z architektem może zakończyć się z chwilą przekazania projektu inwestorowi i wykonawcom, o tyle przy inwestycjach komercyjnych oraz publicznych istotna jest także późniejsza obsługa architektoniczna. Uwzględnia ona między innymi bardzo ważny nadzór autorski. To gwarantuje Maciej Organista Architekt z Poznania, który podkreśla istotną rolę architektów na placu budowy. Kooperują oni z kierownikami budowy, nadzorcami inwestorskimi, inwestorami bezpośrednimi, generalnymi wykonawcami i ich podwykonawcami, a nawet z prawnikami oraz urzędami i wyznaczonymi przez nie podmiotami kontrolnymi.  

Maciej Organista prowadzi pracownię architektoniczną z ponad 30-letnim doświadczeniem projektowym. Specjalizuje się w opracowywaniu pełnobranżowych projektów budowlanych, wykonawczych, koncepcji architektoniczno-urbanistycznych oraz prowadzeniu działań formalno-prawnych związanych z procesem projektowym. Projektuje różnorodne obiekty, takie jak budynki mieszkalne, usługowe, sportowe, sakralne, biurowce, obiekty dydaktyczne i służby zdrowia. Oferta usług obejmuje również projektowanie wnętrz, nadzory autorskie, inwentaryzacje budowlane, pomoc w działaniach formalnych oraz doradztwo inwestycyjne.

Opracowanie:
Poznań, os. Władysława Łokietka 10e lok. 51
tel. 604 582 786
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz