Artykuł sponsorowany

Projektowanie i modernizacja kotłów przemysłowych

Projektowanie i modernizacja kotłów przemysłowych

Kotły mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ośrodków przemysłowych. Najważniejszymi ich elementami są przeponowe wymienniki ciepła, a także komory spalania, w których następuje zamiana energii – energia chemiczna paliwa zamieniana jest na energię cieplną przekazywaną do wody (jest ona podgrzewana bądź wytwarza się para wodna). Mnogość elementów składowych kotłów przemysłowych, związanych z nimi przepisów, a także parametrów ich użytkowania powoduje, że ich zaprojektowanie oraz modernizacje wymagają specjalistycznego przygotowania.

Wykorzystanie kotłów przemysłowych

Kotły przemysłowe znalazły szerokie zastosowanie w różnych branżach. Wykorzystują je zarówno mniejsze przedsiębiorstwa przemysłowe, jak i te o dużym znaczeniu gospodarczym. Do najpopularniejszych rodzajów kotłów przemysłowych, energetycznych, grzewczych i technologicznych zalicza się kotły wodne i parowe. Kotły parowe bardzo często wykorzystywane są w energetyce zawodowej, siłowniach przemysłowych lub ciepłowniach. Ostatnie dwie wymienione branże regularnie korzystają również z technologii kotłów wodnych. Do innego rodzaju urządzeń zaliczają się kotły fluidalne, kotły specjalistyczne do odzysku ciepła odparowanego z procesów przemysłowych, a także kotły energetyczne między innymi na słomę, odpady drzewne czy biomasę.

Projekty i opracowania inżynierskie systemów przemysłowych

Każdy ośrodek przemysłowy wykorzystuje inną technologię produkcyjną, dlatego tak ważne jest indywidualne zaprojektowanie systemu przemysłowego wraz z kotłami. Takie działania, oraz prace dotyczące opracowań inżynierskich wykonuje Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów, Trudni się ono również obsługą urządzeń, ich montażem, modernizacją oraz rozruchem. Tego typu podmioty zajmują się kotłami parowymi i wodnymi, instalacjami paleniskowymi, konstrukcjami nośnymi i izolacyjnymi kotłów, a także ich automatyką oraz sterowaniem. Poprawnie zaprojektowany, wykonany i skalibrowany układy automatyki i sterowania urządzeń oraz instalacji energetycznych pozwala na dynamiczny i nieprzerwany rozwój firmy. Bez dobrze działających kotłów firmy przemysłowe nie mogłyby sprawnie funkcjonować.

Modernizacja kotłów

Wiele ośrodków przemysłowych wykorzystujących w swojej działalności kotły decyduje się na ich modernizację tak, aby ich parametry techniczne i eksploatacyjne pozwalały urządzeniom osiągać jak największą wydajność przy najmniejszych kosztach. Bardzo często modernizacje kotłów dotyczą poprawy procesu spalania w komorze paleniskowej oraz zwiększenia wydajności kotła (wydajność mierzona jest w [t/h]). Dla przedsiębiorców ważne są również wskaźniki emisyjności dwutlenku węgla i dwutlenku azotu, które znacznie obniżają się po przeprowadzonych pracach modernizacyjnych. Warto wiedzieć, że najlepsze przedsiębiorstwa zajmujące się techniką modernizacji, montażu, serwisu i instalacji kotłów wykonują podczas prac tego typu między innymi:

  • szczegółowe opracowania techniczno-projektowe do celów modernizacyjnych,
  • projekty modernizacyjnych podzespołów urządzenia (m.in. palników, lejów żużlowych, odżużlaczy, przewodów powietrza),
  • opracowanie odpowiedniej dokumentacji prawnej i technicznej (dokumenty warsztatowe, koncesyjne czy powykonawcze),
  • odpowiednie pomiary oraz kalibrację instalacji kotła, w tym pierwszy jego rozruch.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz