Artykuł sponsorowany

Projekt instalacji sprężonego powietrza – o czym należy pamiętać?

Projekt instalacji sprężonego powietrza – o czym należy pamiętać?

Instalacje zasilane sprężonym powietrzem są niezwykle popularne w wielu branżach. Chociaż ich zastosowanie jest dość drogie, efekty, jakie gwarantują, są tego warte. Biorąc pod uwagę niską wydajność procesu sprężania, szczególnie ważne jest zadbanie o dopracowany i przemyślany projekt instalacji. To niestety nie należy do łatwych zadań. Co należy wziąć pod uwagę? O jakich kwestiach pamiętać?

Gdzie najczęściej wykorzystuje się sprężone powietrze?

Sprężone powietrze to mówiąc najprościej powietrze pod bardzo wysokim ciśnienie, które rozprowadzane jest poprzez specjalną instalację. Powstaje w sprężarce, a następnie rurociągami trafia do określonego miejsca poboru. Sprężone powietrze to bardzo popularne medium. Wykorzystuje się je przede wszystkim w branżach przemysłowych i produkcyjnych do zasilania różnego rodzaju maszyn i urządzeń, w sprzętach AGD i tych gospodarstwa domowego. Sprawdza się również jako środek czyszczący oraz pomoc w warsztatach samochodowych.

Dobrze przemyślany projekt

Co jest najważniejsze w projekcie instalacji sprężonego powietrza? Przede wszystkim dopasowanie jej do potrzeb klienta i specyfiki działalności, w jakiej będzie wykorzystywana. Konstrukcja instalacji sprężonego powietrza składa się z kilku podstawowych elementów tj.: sprężarki, urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza, zbiorników, a także rurociągów służących do dystrybucji sprężonego powietrza. Aby instalacja spełniała oczekiwania dotyczące wydajności, wszystkie te elementy muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb użytkownika. Właśnie tym zajmuje się Zakład Mechaniki Maszyn Kompresortechnik z Warszawy, którego specjalnością są sprężarki powietrza. Zajmują się zarówno ich serwisem, regeneracją, przeglądami, jak i projektowaniem oraz montażem instalacji. Projektując instalację sprężonego powietrza, warto wziąć pod uwagę m.in.:

  • zużycie sprężonego powietrza,
  • wymiary i kształt rurociągów,
  • materiały wykorzystane do wykonania instalacji,
  • ciśnienie,
  • punkty odbioru końcowego,
  • wymagania dotyczące jakości sprężonego powietrza,
  • możliwości rozbudowy instalacji.

Optymalizacja działania instalacji

Chociaż sprężone powietrze jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym i uniwersalnym, to jednocześnie jedno z najdroższych mediów. Dlatego tak ważne jest, aby projektowanie instalacji sprężonego powietrza uwzględniało optymalizację jej działania. Musi być ona wykonana w sposób precyzyjny i szczelny tak, żeby ograniczyć straty. Oprócz tego ważne jest przestrzeganie wszelkich wymogów zawartych w Ustawie Prawo budowlane, a także tych wynikających z zasad BHP i ppoż.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz