Artykuł sponsorowany

Projekt domu energooszczędnego

Projekt domu energooszczędnego

Coraz bardziej popularne wśród inwestorów są domy energooszczędne. Niektóre rozwiązania pozwalają na znaczne obniżenie kosztów produkcji ciepła lub całkowicie zminimalizować koszty eksploatacji budynku. Domy energooszczędne charakteryzują się dobrymi parametrami cieplnymi przegród zewnętrznych, które można uzyskać przez zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych.

Projekt jest ważny

Ideą domu energooszczędnego jest ograniczenie do minimum kosztów jego utrzymania, czyli zakupu prądu, gazu niezbędnego do zasilenia podstawowych urządzeń. Aby dom spełniał taki warunek powinniśmy pomyśleć o energooszczędności już na etapie projektu. Należy wziąć pod uwagę kształt bryły budynku, rodzaj ścian, zastosowanie materiałów budowlanych oraz co bardzo ważne rodzaj instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Wpływ na zmniejszenie kosztów użytkowania ma też usytuowanie budynku, a także staranność jego wykonania.

Zawarta bryła

Domy energooszczędne charakteryzują się nieskomplikowaną bryłą. Biura projektowe, które przygotowują projekty tego typu budynków skupiają się na ich funkcjonalności oraz prostocie wykonania. Zwarta forma budynku ogranicza powstawanie mostków termicznych w miejscach załamania konstrukcji i na styku materiałów. Mostki cieple powstają w przypadku wadliwego wykonawstwa lub zastosowania zbyt cienkiej warstwy izolacji termicznej. Im więcej w projekcie miejsc, w których konstrukcja się załamuje tym większy stopień trudności ich prawidłowego wykonania. Powstają przez to błędy wykonawcze oraz nieszczelności. Aby uniknąć powstawania mostków termicznych warto zrezygnować z lukarn, wykuszy, a nawet tradycyjnych balkonów. W domach energooszczędnych zaleca się wykonanie balkonów o konstrukcji samonośnej. Warto zwrócić też uwagę na prawidłową izolację ściany garażu dobudowanego do domu oraz schodów prowadzących do piwnicy, jeśli taka jest.

Dobrej jakości materiały budowlane

Przy budowie domu należy zastosować materiały dobrej jakości. Pozwolą one ograniczyć ilość ciepła uciekającego z wnętrza budynku. Przez ściany zewnętrze ucieka nawet do 30% ciepła, przez dach do 25% ciepła a przez wentylację aż 40% ciepła. Dlatego wybór odpowiednich materiałów oraz technologii wykonania jest tak ważny dla spełnienia warunków energooszczędności przez przegrody zewnętrzne budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz