Artykuł sponsorowany

Profesjonalne i handmade'owe gaziki do dezynfekcji skóry nasączane alkoholem izopropylowym lub etanolem 

Profesjonalne i handmade'owe gaziki do dezynfekcji skóry nasączane alkoholem izopropylowym lub etanolem 

Odkażenie skóry i staranne mycie rąk to najważniejsze i najskuteczniejsze sposoby codziennego zabezpieczania się przed zakażeniem wirusami. Skuteczne i wygodne w użyciu są profesjonalne gaziki do dezynfekcji skóry. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich zdobyć, możemy przygotować preparaty i materiały samodzielnie. 

Handmade’owe materiały odkażające mogą być całkiem skuteczne. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie tymczasowe, polecane do stosowania wyłącznie w okresach niedoboru fabrycznie produkowanych gazików do dezynfekcji skóry w aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym:

Fabrycznie przygotowane preparaty i materiały odkażające gwarantują zawsze tę samą skuteczność, powtarzalność efektu i właściwe, przetestowane i ściśle kontrolowane proporcje poszczególnych składników: są to środki w pełni bezpieczne i w pełni godne zaufania – przekonuje specjalista z hurtowni sprzętu medycznego Limedic. – Przygotowując preparaty odkażające we własnym zakresie, powinniśmy wykazać daleko idącą staranność i nie korzystać z przypadkowo napotkanych w Internecie receptur. Skład preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast zaprzestać stosowania specyfiku.  

Jakimi substancjami nasączane są gaziki do dezynfekcji skóry?  

Preparaty i materiały do dezynfekcji skóry w zdecydowanej większości przypadków są nasączane alkoholami. Wykorzystywany jest zarówno alkohol etylowy (etanol), alkohol izopropylowy oraz alkohol propylowy. W wielu środkach stosowana jest mieszanina wymienionych alkoholi. W środku odkażającym stężenie alkoholu utrzymuje się zwykle na poziomie około 70% (reszta to woda i ewentualnie substancje aromatyczne), co zapewnia skuteczne niszczenie drobnoustrojów.  

Preparaty na bazie alkoholu działają szybko (wystarczy kilkadziesiąt sekund), usuwając większość wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Można je stosować bezpiecznie, bo są dobrze tolerowane: nie wywołują podrażnień skóry, nie są toksyczne nawet przy częstym używaniu. 

Jak w warunkach domowych przygotować preparaty i gaziki do dezynfekcji skóry?  

Podstawą jest posiadanie wysokoprocentowego alkoholu. Jeżeli nie mamy dostępu do propanolu czy izopropanolu, możemy z powodzeniem użyć etanolu, czyli alkoholu etylowego w postaci dostępnego powszechnie spirytusu rektyfikowanego 95 lub 96%. Wystarczy zmieszać go w odpowiednich proporcjach z przegotowaną i ochłodzoną wodą. Należy pamiętać, że w przypadku łączenia alkoholu z wodą występuje zjawisko kontrakcji: mniejsze cząsteczki wody “mieszczą się” pomiędzy dużymi cząsteczkami alkoholu, co dobrze obrazuje sytuacja, w której do naczynia z grochem wsypalibyśmy mak. Efektem zjawiska kontrakcji jest to, że po zmieszaniu litra spirytusu i litra wody nie otrzymamy dwóch litrów, lecz zaledwie około 1,7-1,8 litra roztworu. 

Jak dowodzą badania, do dezynfekcji skóry najlepiej nadaje się etanol 70%: w takim stężeniu posiada silne działanie odkażające, a jednocześnie nie stwarza ryzyka podrażnień skóry. Aby otrzymać takie stężenie do litra etanolu 96-procentowego należy dodać około 400 mililitrów wody (odpowiednio do 0,5 l etanolu dodajemy 200 ml wody). 

Po przygotowaniu płynu odkażającego, możemy przygotować gaziki do dezynfekcji skóry. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w kompresy z gazy, nasączyć je przygotowanym roztworem, a następnie złożyć w szczelnie zamykanym pojemniku (np. w słoiku z zakrętką). Tak przygotowany zestaw pozwoli w wygodny sposób przeprowadzić w każdej chwili dezynfekcję skóry rąk i innych części ciała. 

Jak dezynfekować skórę i jakich błędów unikać? 

Pierwszym krokiem jest staranne umycie rąk wodą z mydłem. Najlepiej zastosować procedurę zaakceptowaną przez WHO (World Health Organization). Przewiduje ona wykonanie po sobie 6 czynności (każdą z nich powtarzamy minimum pięć razy): 

  1. pocieranie o siebie wnętrz i grzbietów dłoni, 
  2. rozczapierzamy palce obu dłoni, wkładamy jedne w drugie i pocieramy tak, aby oczyścić boczne strony palców, 
  3. wewnętrzną stroną jednej dłoni pocieramy grzbiet drugiej, a następnie zmieniamy ręce, 
  4. zgiętymi palcami dłoni zahaczamy o siebie i pocieramy o wnętrza dłoni, 
  5. chwytamy kciuk całą dłonią i wykonujemy ruch dokręcania-odkręcania, zmieniamy dłonie i powtarzamy czynność, 
  6. łączymy opuszki palców prawej dłoni i pocieramy o wnętrze lewej dłoni, zmieniamy dłonie i powtarzamy czynność. 

Wszystkie opisane czynności należy powtórzyć z użyciem środka dezynfekującego. Jeżeli operujemy gazikami do dezynfekcji skóry, powinniśmy starannie przetrzeć nimi całą powierzchnię dłoni, szczególnie starannie należy przetrzeć okolice paznokci. Dopiero po starannym umyciu i zdezynfekowaniu dłoni możemy przejść do innych części ciała – zarówno własnego, jak też innej osoby. Jeżeli dysponujemy rękawiczkami ochronnymi, powinniśmy nałożyć je po zdezynfekowaniu rąk. 

Zarówno przy myciu, jak też przy dezynfekcji skóry należy unikać popełniania błędów, które mogą zniweczyć efekty całego zabiegu. Skóra poddawana dezynfekcji powinna być wolna od uszkodzeń: bez skaleczeń, otarć czy oparzeń. Jeżeli występują, powinniśmy je opatrzyć. Należy zdjąć biżuterię i obciąć krótko paznokcie i zawinąć rękawy ubrania do łokcia (aby możliwe było umycie nadgarstków i przedramion). Najważniejsza jest staranność prowadzonych czynności i użycie odpowiedniego środka dezynfekującego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz