Artykuł sponsorowany

Produkcja rozdzielnic elektrycznych w ofercie firmy Bekazet!

Produkcja rozdzielnic elektrycznych w ofercie firmy Bekazet!

Każda instalacja elektryczna składa się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych są rozdzielnice elektryczne, które pełnią różne funkcje. Przede wszystkim rozdzielają, przetwarzają i przesyłają energię elektryczną pomiędzy obwodami i podsystemami. Bardzo istotne jest to, aby były w pełni bezpieczne. Dlatego powinniśmy je kupować jedynie w renomowanych firmach takich jak Bekazet.

Czym jest rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnica elektryczna nazywana też budowlana wygląda jak skrzynka wykonana z blachy stalowej – zatem z niezwykle wytrzymałego materiału. Znajdują się w niej wszelkie obwody kablowe, które kontrolowane są przez różne bezpieczniki. Wspomniana skrzynka natomiast je chroni i zapobiega m.in. uszkodzeniom. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest to element układu elektroenergetycznego, bez którego nie moglibyśmy prawidłowo i bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej.

Wszystkie rozdzielnice elektryczne koniecznie muszą spełniać normy PN-EN 61239. Jest to norma, która składa się z bardzo ważnych technicznych właściwości i reguł, dzięki którym obsługa i użytkowanie rozdzielnic elektrycznych może być pozbawione jakiegokolwiek ryzyka. To jednak nie wszystkie kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając taki element. Z tego powodu najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów z firmy Bekazet, którzy zajmują się produkcją rozdzielnic elektrycznych i z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Jakie są zastosowania i funkcje rozdzielnicy elektrycznej?

Rozdzielnice elektryczne to elementy sieci elektrycznej produkowane przez szczecińską firmę, które zawierają urządzenia i podzespoły umożliwiające pełnienie różnych funkcji. Generalnie rzecz biorąc, funkcjonalność każdego takiego elementu w dużym stopniu uzależniony jest od jego wyposażenia. Możemy jednak wymienić kilka podstawowych funkcji takich jak:

  • regulowanie parametrów energii elektrycznej;
  • zarządzenie pracą urządzeń sterowniczych, co odbywa się za pomocą styczników i przekaźników;
  • łączenie, rozdział i przerywanie obwodów elektrycznych;
  • ochrona przed niebezpiecznym prądem – zamontowane bezpieczniki, wyłączniki różnicowoprądowe i ograniczniki przepięć chronią użytkowników.

Jakie wyróżniamy rodzaje rozdzielnic elektrycznych?

Istnieje wiele rodzajów rozdzielnic elektrycznych. Zapytaliśmy o nie eksperta ze wspomnianej już firmy Bekazet ze Szczecina:

Rozdzielnice elektryczne faktycznie dzielą się na wiele kategorii. Najczęściej jednak wyróżnia się ich podział ze względu na zasady konstrukcji. I tak oto mamy rozdzielnice tablicowe, które są idealnie do budynków mieszkalnych, czy chociażby sklepów, ponieważ w tych miejscach pobór prądu zazwyczaj nie przekracza 150A. Są też rozdzielnice skrzynkowe, które zazwyczaj montowane są w budynkach przemysłowych, bowiem są przeznaczone na dużo większe prądy. Innym rodzajem są rozdzielnice szafowe, które również znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych – w tych, w których pobór prądu wynosi nawet kilkaset tysięcy amperów.

Dodatkowo warto wiedzieć, że dzieli je się również ze względu na napięcie znamionowe – i tak oto istnieją rozdzielnice nn (do 1 kv), Sn (od 1 kV do 100 kV), Wn (od 110 kV do 220 kV), jak i Nn (powyżej 220 kV). Inne podziały grupują je ze względu na pełnioną funkcję w układzie elektroenergetycznym, czy miejsce montażu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz