Artykuł sponsorowany

Próchnica zębów - objawy i leczenie w gabinecie stomatologicznym Fach-Dent

Próchnica zębów - objawy i leczenie w gabinecie stomatologicznym Fach-Dent

Próchnica należy do najczęściej występujących chorób zębów. Wywołują ją bakterie. Bez specjalistycznego leczenia próchnica może doprowadzić do zniszczenia zębów oraz do innych chorób ogólnoustrojowych. Choroba ta stanowi poważny problem wśród polskiego społeczeństwa. Łatwo jej uniknąć i można ją wyleczyć, a mimo to szacuje się, że nawet 90 procent Polaków cierpi z jej powodu. Jakie są przyczyny i objawy próchnicy? Jak przebiega jej leczenie u dentysty?

Próchnica – przyczyny i objawy

Próchnica polega na demineralizacji, czyli odwapnieniu tkanek, z których składa się ząb. Na początku atakuje szkliwo i zębinę, zaś w późniejszym stadium dotyka miazgi i niszczy cały ząb. Rozwój próchnicy wywołują kwasy organiczne wytwarzane przez bytujące w jamie ustnej bakterie, które zakwaszają środowisko i tworzą płytkę nazębną. Żywią się głównie cukrami – zarówno rafinowanym, białym cukrem, jak i występującą w owocach fruktozą. Spożywanie tych substancji obniża pH jamy ustnej do poziomu, w którym dochodzi do odwapnienia szkliwa. Stomatolodzy z gabinetu Fach-Dent Domarus NZOZ Donata Katarzyna Domarus zwracają uwagę na czas panowania kwaśnego odczynu w ustach – im krótszy, tym mniej zniszczeń powodują powstające kwasy.

Do gabinetu stomatologicznego warto udać się już przy zauważeniu pierwszych objawów próchnicy. Należą do nich między innymi białe plamki na szkliwie, które z czasem stają się chropowate i ciemnieją. Plamki te powodują ubytki w zębinie, przez co ząb staje się bardzo wrażliwy na ciepłe i zimne, słodkie i kwaśne pożywienie czy napoje. Ból pojawia się dopiero później, gdy zmiana próchnicza dociera do miazgi zęba i wywołuje w niej stan zapalny. To ostatni dzwonek na wizytę u dentysty z przychodni Fach-Dent w Wielkim Klinczu.

Leczenie próchnicy w gabinecie Fach-Dent

Do pewnego stopnia ludzki organizm jest w stanie samodzielnie radzić sobie ze zmianami próchniczymi. Robi to na przykład przez zwiększenie produkcji śliny neutralizującej mikroby i rozcieńczającej wytwarzany przez nie kwas. W zaawansowanym stadium rozwoju próchnicy warto jednak skorzystać ze specjalistycznej pomocy lekarza stomatologa. Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na zatrzymaniu mnożenia się bakterii i tworzeniu płytki nazębnej – próchnica jest bowiem zakaźna, dlatego nie wolno dopuścić do jej rozprzestrzeniania. Jeśli w zębach pojawiły się już ubytki, dentysta stosuje wypełnienie mające zapobiec poszerzaniu się dziury. Gdy próchnica niszczy miazgę zęba, wykonuje się leczenie kanałowe. Niezależnie od stadium rozwoju choroby, warto zgłosić się do lekarzy z przychodni Fach-Dent, którzy dobiorą odpowiednią metodę leczenia próchnicy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz