Artykuł sponsorowany

Próba szczelności – instalacja gazowa w rękach fachowców

Próba szczelności – instalacja gazowa w rękach fachowców

Instalacje gazowe to jeden z tych elementów w naszych domach i mieszkaniach, o które powinniśmy dbać ze szczególną pieczołowitością oraz poddawać je regularnym kontrolom, które mają na celu sprawdzenie ich stanu technicznego oraz szczelności. Jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale również wymóg, jaki stawia przed właścicielami i zarządcami nieruchomości prawo budowlane.

Kiedy wykonujemy przegląd i próby szczelności instalacji gazowej

Współczesne instalacje gazowe są bardzo bezpieczne i w zasadzie nie stwarzają zagrożenia wybuchu gazu. Warunkiem tego jest jednak właściwe wykonanie instalacji gazowej, jej prawidłowa eksploatacja oraz regularne sprawdzanie szczelności. Próby szczelności instalacji gazowych są niezwykle ważną czynnością i zazwyczaj przeprowadza je się co roku, jednak główne próby szczelności należy wykonać także w określonych przypadkach, które reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Mówi ono że przeprowadzenie głównych prób szczelności instalacji gazowej wymagane jest w przypadku:

  • wykonania nowej instalacji,
  • jej przebudowy lub remontu,
  • wyłączenia jej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • gdy nowa instalacja gazowa nie została napełniona gazem w okresie 6 miesięcy od daty przeprowadzenia głównej próby szczelności - należy ją przeprowadzić ponownie.

Podstawowe zasady dotyczące prób szczelności            

Prace związane ze sprawdzeniem szczelności instalacji gazowej wymagają przeprowadzenia konkretnych czynności i przestrzegania niezbędnych zasad. Warto, aby fachowiec wykonujący tego typu kontrolę, zapoznał się z dokumentacją z poprzednich wizyt, protokołami odbioru remontów oraz wszelkimi zgłoszeniami lokatorów budynku. Zanim jednak przystąpimy do samej próby, należy pamiętać, że specjalista wykonujący badanie, na przykład z firmy Usługi Gazowo-Hydrauliczne Dariusz Romaniuk, który posiada niezbędne uprawnienia, powinien sprawdzić przede wszystkim prawidłowość ułożenia przewodów gazowych oraz rur spalinowych, a także jakość materiałów użytych do budowy instalacji i jakość połączeń poszczególnych elementów. Podczas samych prac kontrolnych należy pamiętać, że:

  • próbę szczelności przeprowadza się odrębnie dla części instalacji przed gazomierzem oraz odrębnie dla pozostałej części z pominięciem gazomierzy (nie sprawdza się szczelności samych gazomierzy, gdyż są one sprawdzone fabrycznie według obowiązujących, oddzielnych przepisów, a co za tym idzie producent gwarantuje ich szczelność, o ile nie nastąpią uszkodzenia mechaniczne gazomierza
    w czasie jego dystrybucji i montażu),
  • próbę szczelności przeprowadza się na instalacji nie posiadającej zabezpieczenia antykorozyjnego (warstwa farby mogłaby ukryć nieszczelność przed naszym okiem lub, co gorsze, zapobiec jej wykryciu podczas próby szczelności i ujawnić defekt dopiero po kilkuletniej eksploatacji), po jej oczyszczeniu, zaślepieniu końcówek, otwarciu kurków i odłączeniu odbiorników gazu,    
  • do przeprowadzenia głównej próby szczelności używa się manometrów, które powinny spełniać wymagania klasy 0,6 i posiadać świadectwo legalizacji. Do pomiarów stosuje się manometry o średnicy 160 lub 250 mm,
  • za pozytywny wynik głównej próby szczelności uznajemy, jeśli w okresie 30-60 minut od ustabilizowania się ciśnienia czynnika próbnego (czynnikiem tym może to być sprężone powietrze lub inny gaz obojętny) nie nastąpi spadek ciśnienia.

Główna próba szczelności kończy się sporządzeniem protokołu, który podpisuje specjalista wykonujący takie badanie, właściciel budynku oraz wykonawca instalacji gazowej. Powinny tam znaleźć się informacje dotyczące zakresu przeglądu, a także jakie były dokonywane poszczególne pomiary. Jeżeli doszło do jakichkolwiek zarejestrowanych usterek, to w protokole powinny znaleźć się wszelkie uwagi oraz zalecenia, czy instalacja nadaje się do użytku, a także czy powinna ona przejść jakąś modernizację. Dokument ten ma olbrzymie znaczenie dla prawa budowlanego, jak również dla dochodzenia późniejszych ewentualnych roszczeń powstałych na podstawie prawa cywilnego, a w przypadku katastrofy budowlanej jest on szczegółowo badany przez organy prokuratury.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz