Artykuł sponsorowany

Pręty kute łuszczone

Pręty kute łuszczone

Wśród wyrobów hutniczych ze stali, metali kolorowych i stopów metali, produkowanych przez huty i zakłady metalurgiczne duża część przeznaczona jest do dalszej obróbki plastycznej. Jej zadaniem jest przygotowanie dla przemysłu różnego typu półproduktów, które wykorzystywane są do produkcji części rozmaitych maszyn, urządzeń i konstrukcji. Są to przede wszystkim blachy, druty, profile hutniczych oraz pręty. Te ostatnie występują w bardzo wielu rozmiarach i formach. Przeczytaj, na czym polega i co daje łuszczenie prętów kutych.

 „Wyroby ze stali, takie jak pręty – wyjaśnia specjalista z hurtowni stali jakościowej MTM Stal  –  można otrzymać, stosując obróbkę skrawaniem, kucie swobodne lub matrycowe. Odpowiednie metody kucia stwarzają możliwość obróbki stali wysokostopowych, mało plastycznych, czułych na odchylenia parametrów technologicznych i podatnych na odkształcenia tylko w wąskim przedziale temperatur”.

Zastosowanie prętów stalowych

Pręty stalowe są produktami hutniczymi o wszechstronnym zastosowaniu. Niemal w każdej branży przemysłu wykorzystuje się je do budowy urządzeń i maszyn, a także różnego typu instalacji i konstrukcji. Są dostępne u producentów i w hurtowniach stali w odcinkach najczęściej o długości 3 lub 6 metrów. Przekroje prętów stalowych mają średnicę od kilku do kilkuset milimetrów. Pręty występują w bardzo różnych przekrojach, co w znacznym stopniu ułatwia ich dalsze wykorzystanie. Zazwyczaj są okrągłe, ale również kwadratowe, trójkątne, płaskie, ale także sześciokątne i ośmiokątne. Do specjalnych zastosowań dostępne są także pręty o kształtach nietypowych np. owalne, półokrągłe, a nawet asymetryczne.

Kucie swobodne – jedna z technologii produkcji prętów.

Znaczna część prętów stalowych, które powstają za sprawą obróbki plastycznej, poddawana jest walcowaniu. Dzięki temu procesowi pręty stalowe uzyskują odpowiedni kształt. Następnie mogą zostać poddane obróbce zwanej ciągnieniem lub kuciu. W trakcie ciągnienia pręty przepuszczane są przez urządzenie zwane ciągadłem, gdzie ulegają wydłużeniu. Jednocześnie zmniejsza się ich średnica, a zwiększa dokładność wymiarowa oraz jakość wykończenia powierzchni.

Proces kucia polega na działaniu dużej siły mechanicznej na rozgrzany element metalowy. Jego celem jest zmiana kształtu obiektu. Podczas kucia swobodnego formowanie materiału przebiega w sposób stosunkowo swobodny (odmiennie niż w kuciu matrycowym), ponieważ rozgrzany metal nie jest niczym ograniczony. Kucie prętów odbywa się na specjalnej prasie lub przy mniejszych rozmiarach materiału na kowadle. Kucie stosuje się przy produkcji prętów o większych przekrojach, ponieważ walcowanie i ciągnięcie prętów o znacznych rozmiarach wymagałoby bardzo dużych i energochłonnych urządzeń. Dzięki kuciu można uzyskiwać pręty kute o różnych profilach, najpopularniejsze okrągłe i kwadratowe, ale także o kształcie trapezu, trójkąta czy różnych wielokątów i o długościach od 1,5 do 6 metrów.

Łuszczenie, czyli uszlachetnianie stali

Łuszczenie jest technologią obróbki powierzchni prętów stalowych, która prowadzi do nadania im wymaganych wymiarów ze ściśle określoną tolerancją. Polega ono na mechanicznym usunięciu wierzchniej warstwy materiału o niewielkiej grubości, która może cechować się pewnymi niedoskonałościami powstałymi podczas obróbki walcowania lub kucia. Do tego procesu wykorzystuje się specjalne maszyn zwane łuszczarkami stali. Są to precyzyjne urządzania, przez które przepuszcza się pręty. Krawędzie tnące zamontowane w głowicy łuszczarki pozwalają na pozbycie się tzw. zendry, czyli zgorzeliny walcowniczej powstającej wskutek wytworzenia się na powierzchni warstwy tlenków, a także wszelkiego rodzaju rys oraz pęknięć powierzchniowych.​

Pręty kute łuszczone mają bardzo gładką powierzchnię wolną od odwęgleń powierzchniowych oraz bardzo niewielką tolerancję wymiarową, którą na dodatek można regulować, w zależności od zastosowanego narzędzia. Finalnym procesem podczas łuszczenia jest polerownie powierzchni prętów. Najczęściej oferowane parametry obejmują tolerancję od H9 wzwyż oraz 1, 2 lub 3 klasę wykończenia powierzchni.

Tak przygotowane produkty znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest ze względów technologicznych duża precyzja i wytrzymałość. Pręty kute łuszczone doskonale nadają się do dalszej produkcji ze względu na bardzo niską tolerancję wymiarową. Tego typu wysokojakościowe wyroby hutnicze dostępne są w wielu wymiarach i parametrach w dobrych hurtowniach stali.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz