Artykuł sponsorowany

Prefabrykaty betonowe w ofercie firmy Betoniarnia

 Prefabrykaty betonowe w ofercie firmy Betoniarnia

Proces prefabrykacji znany jest już od kilkudziesięciu lat. Polega on na tworzeniu gotowych elementów poza placem budowy. Prefabrykacją zajmuje się między innymi firma Betoniarnia, która od ponad ćwierć wieku produkuje prefabrykaty betonowe, które swoje zastosowanie znajdują w wielu dziedzinach życia. Czym są prefabrykaty? Jak wygląda proces ich produkcji? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Czym są prefabrykaty betonowe?

Prefabrykaty betonowe tworzy się przy użyciu form, które nadają im konkrety kształt. Proces prefabrykacji składa się z kilku etapów, do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • wylanie betonu do formy z prętem zbrojeniowym lub siatką z drutu,

  • utwardzenie ukształtowanego prefabrykatu w kontrolowanej temperaturze,

  • zaschnięcie prefabrykatu,

  • transport prefabrykatów na miejsce budowy.

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Betoniarnia, do procesu prefabrykacji wykorzystuje się trzy podstawowe elementy: cement, wodę oraz kruszywa. Dodatkowo prefabrykaty mogą zawierać izolację termiczną, którą stanowić mogą polistyren ekstrudowany, styropian lub wełna mineralna. Niektóre elementy betonowe mogą także zawierać zbrojenie w postaci kotw, szyn, haków oraz wkładek dystansowych.

Rodzaje prefabrykatów betonowych

Istnieje wiele rodzajów prefabrykatów betonowych. Ze względu na kształt możemy wyróżnić:

  • Elementy prętowe – zaliczamy do nich belki, słupy oraz podkłady kolejowe;

  • Elementy płytowe – w tej grupie znajdziemy stropy, płyty drogowe, a także mury oporowe;

  • Elementy blokowe – czyli stropy fundamentowe, bloki wentylacyjne i krawężniki;

  • Elementy rurowe – zaliczamy do nich kręgi i przepusty;

  • Elementy przestrzenne – do tej grupy zaliczyć można między innymi gotowe szyby windowe;

W ofercie firmy Betoniarnia znajdziemy prefabrykaty ze wszystkich wyżej wymienionych grup, w tym rury betonowe, kręgi z dnem, zwężki nastudzienne, płyty oporowe, okrągłe zbiorniki szamba oraz pierścienie wyrównawcze.

Zalety prefabrykatów betonowych

Prefabrykaty betonowe posiadają wiele zalet, dlatego tak chętnie wykorzystuje się je w wielu branżach. Do najważniejszych zalet zaliczyć można z całą pewnością wszechstronność ich zastosowania, możliwość nadania im dowolnej formy, a także możliwość tworzenia ich przez cały rok oraz łatwą wymianę i naprawę elementów.

Podsumowując, prefabrykaty betonowe to półprodukty, które coraz częściej wykorzystywane są w budownictwie. Ich użycie znacznie przyspiesza proces budowy i zmniejsza koszty inwestycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz