Artykuł sponsorowany

Pracować w lesie!

Pracować w lesie!

Wybór profilu szkoły to trudny moment w życiu młodego człowieka. Szukając szkoły średniej, wielu uczniów jeszcze nie do końca wie, co chce w życiu robić. Jedni wybierają profil ogólny (liceum), inni profil zawodowy (technikum lub szkoła zawodowa albo branżowa). Wszystkie te szkoły proponują przyszłym uczniom zróżnicowane kierunki. Jednymi z ciekawszych wyborów są technik leśnik oraz operator maszyn leśnych.

Technik leśnik                                                                                                                    

Zawód leśnika jest ciekawym pomysłem na pracę zawodową. To nie tylko nadzorowanie wycinki lasu czy dokarmianie zwierząt zimą, ale także ciągłe obcowanie z naturą, które pomoże się wyciszyć i uciec od zgiełku miasta  XXI wieku. Dodatkowo znajomość prawa leśnego czy administracyjnego pozwoli na uniknięcie problemów z urzędami.

Technik leśnik to propozycja kierunku kształcenia dla osoby, która lubi pracować z drewnem lub jej marzeniem jest praca w Lasach Państwowych. Ten profil kształcenia wprowadzi kandydata w tajniki pracy w lesie, uregulowania prawne oraz pokaże, w jaki sposób można efektywnie pracować w lesie.

Marząc o pracy w lesie, warto pamiętać, że wymaga to, jak każdy inny zawód, odpowiedniego przygotowania, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Kształcąc się w tym kierunku, możemy poznać prawo oraz specyfikę używanych maszyn. Dodatkowo zdobyć wiedzę dotyczącą samych technik pracy z drewnem, które jeszcze w żaden sposób nie zostało obrobione.

Operator maszyn leśnych

Operator maszyn leśnych to drugi zawód związany z pracą z drewnem, jednak kładący silniejszy nacisk na prace z maszynami. Poznanie działania wyciągarek leśnych, sposobu działania przyczepy leśnej czy chwytaka na drewno pozwoli zadbać o bezpieczeństwo podczas niebezpiecznej pracy w lesie. Operatorzy maszyn leśnych będą mogli również założyć własną działalność z usługami wywożenia drewna z lasu czy wspomagać pracę szkółek leśnych oraz wspierać Lasy Państwowe w ich działaniach.

Technik leśnik czy operator maszyn leśnych będą mogli również pracować w szkółkach leśnych i szkolić kolejne pokolenia miłośników pracy z naturą oraz dbać o odpowiedni stan polskich pięknych lasów. Dodatkowo absolwenci będą mogli edukować społeczeństwo, pracując np. jako doradcy leśni przy urzędzie gminy lub miasta. Tacy aktywiści będą w stanie zarazić młodych mieszkańców miłością do lasów, a starsze pokolenie uaktywnić w działaniach na rzecz środowiska i dbania o własne otoczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz