Pracoholizm a pasja – jakie są różnice?

Pracoholizm a pasja – jakie są różnice?

Czasami trudno jest nam wyczuć granicę pomiędzy pracoholizmem a pasją do pracy. Należy jednak pamiętać, że pracoholizm przynosi bardzo negatywne skutki i czasami można się zatracić. Warto sprawdzić, czy twoje zaangażowanie w pracę to pracoholizm. Poznaj różnice pomiędzy tymi dwoma zjawiskami. Znajdź harmonię i żyj zdrowo i szczęśliwie – w zgodzie ze sobą.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Pasja w pracy

Jeżeli wykonujemy pracę, którą lubimy i wykonywanie powierzonych nam zadań sprawia nam dużą przyjemność, mamy szczęście. Praca, która jest jednocześnie pasją to spełnienie marzeń. Bardzo pozytywne zjawisko, dzięki którym jesteśmy szczęśliwi.

Fakt, że praca sprawia nam przyjemność, często łączy się z tym że poświęcamy jej nieco więcej czasu. Jest to jednocześnie nasze hobby – zatem pewna harmonia zostaje zachowana. Jest w nas chęć do życia i utrzymujemy prawidłowe relacje z bliskimi nam osobami. Przeczytaj, czym jest pracoholizm.

Czym różni się pracoholizm od pasji?

Problem pojawia się, kiedy intensywna praca jest odpowiedzią na stres, problemy z emocjami czy innego typu problemy. Jeżeli jedyne co mamy to praca jest to bardzo alarmujące.

Pracoholik wszystko chcę zrobić sam. Uważa, że tylko jego praca będzie wykonana perfekcyjnie, przez co tworzą się niepotrzebne napięcia w miejscu pracy. Brak innych zainteresowań czy spokojnego czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi sprawia, że taka osoba nie będzie czuła się szczęśliwa i nie odpocznie. To będzie przyczyną chronicznego zmęczenia i powstawania różnego typu innych problemów takich jak depresja.

Ciało podąży za umysłem i jego odporność także będzie mniejsza. Pojawią się różnego typu choroby. Skóra przestanie zdrowo wyglądać. Wszystko to oznacza, że nawyki, które w sobie wykształciliśmy są złe i nam nie sprzyjają.

Człowiek, który wykonuje pracę z pasji, jest szczęśliwy. Nie ma problemu z harmonią w życiu. Pracoholik nie jest w stanie utrzymać zdrowego balansu.

Pracoholizm ma różne oblicza. Może być on pozorowany. Oznacza to, że taka osoba stara się, aby każdy widział, że pracuje dużo – efekty takiej pracy jednak nie są zadawalające. Głównie chodzi o wytworzenie pozorów.

Pracoholizm może mieć charakter ucieczkowy – jest to sposób na radzenie sobie z różnego typu napięciami. Pracoholizm nie musi być też zależny od pracownika. Ten typ określa się mianem pracoholizmu mobbingowego. Pracownik dostaje tyle pracy, że autentycznie nie może pozwolić sobie na odpoczynek. Nie jest to więc uzależnione od jego psychiki, ale od czynników całkowicie zewnętrznych.

I teraz wracamy do pasji w pracy. Istnieje bowiem pracoholizm twórczy. Dotyka on często ludzi, dla których praca jest pasją. Trudność polega tutaj na rozgraniczeniu życia prywatnego od tego profesjonalnego. Zaangażowanie w twórczość i przyjaciele ze środowiska sprawiają, że te dwie sfery życia nakładają się na siebie. Czy jest to dobre zjawisko? Z tym bywa różnie i na pewno należy uważać, żeby się nie zatracić.

Pracoholizm ma różne oblicza. Jeżeli czujemy, że coś w naszym życiu jest nie tak, warto zgłosić się do psychologa i przeanalizować nasze zachowania i zwyczaje. Pamiętajmy, że im szybsza reakcja, tym większa szansa na wyjście z problemu. Zawsze także warto pytać bliskich, co oni myślą o naszym zaangażowaniu w pracę. Zewnętrzne oko zawsze pomaga spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz