Artykuł sponsorowany

Prace instalacyjne podczas budowy domu

Prace instalacyjne podczas budowy domu
Proces budowy domu to nie tylko prace budowlane i wykończeniowe, ale i szereg innych czynności, których zaniechanie może skutkować niemożnością odbioru nieruchomości. Mowa tu o m.in. o różnego typu instalacjach, których sprawne funkcjonowanie zapewni nam ciepło, wodę czy też dopływ prądu. Przyłącza instalacji wprowadzane są zwykle już na etapie budowy fundamentów. Warto więc, planując budowę własnego domu, zaznajomić się z rodzajami instalacji oraz kolejnością ich wykonywania.

Instalacje wodne i kanalizacyjne 

Wprowadzenie tych instalacji należy uprzednio zaplanować pod względem rozmieszczenia pomieszczeń. Chodzi konkretnie o kuchnię oraz łazienkę. Wyróżniamy instalację wodną zewnętrzną, instalację wodną wewnętrzną oraz sieci wodociągowe. Prace instalacyjne rozpoczynamy na etapie fundamentów. Wtedy też rozprowadzane są rury kanalizacyjne, do budynku doprowadzana jest woda, wykonywany jest przepust w ścianie fundamentowej, który ma służyć odprowadzeniu ścieków poza budynek. W późniejszych etapach budowy, rury prowadzone są po stropie lub w podkładzie betonowym i chowane w warstwie izolacyjnej podłogi. 

Instalacje grzewcze

Te instalacje zapewniają optymalną temperaturę w domach. Tutaj wszystko zależy od tego, jaką formę ogrzewania wybierzemy – czy będzie to centralne ogrzewanie piecem gazowym, piec na paliwo czy też piec zasypowy. Prace instalacyjne odbywają się zwykle równolegle z wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dlatego też warto podjąć współpracę z firmą, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie instalacji sanitarnych – na przykład PPHU Instalacje. Dzięki temu unikniemy zbędnych konfliktów w trakcie montażu obydwu systemów. Natomiast montaż samych urządzeń grzewczych odbywa się na koniec prac wykończeniowych.  

Instalacje gazowe

Instalacja gazowa służy zarówno ogrzewaniu domu, jak i podgrzewaniu wody. Wyróżniamy instalacje wykorzystujące gaz ziemny oraz instalacje z gazem płynnym. W przypadku pierwszej opcji, konieczne jest podłączenie do sieci gazowej. Natomiast instalacje z LPG wymagają montażu specjalnego zbiornika na zewnątrz budynku. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz