Artykuł sponsorowany

Poznaj kilka ważnych zasad stosowanych przy montażu klimatyzatorów

Poznaj kilka ważnych zasad stosowanych przy montażu klimatyzatorów

Najpopularniejszym system klimatyzacyjnym w domu czy biurze jest rozwiązanie Multi Split oparte o pracę jednego agregatu zewnętrznego i kilku podłączonych do niego jednostek wewnętrznych. Stanowią je najczęściej klimatyzatory ścienne, które są stosunkowo łatwe w montażu. Instalacja urządzenia w jednym pomieszczeniu nie zajmie kilku godzin. Wyposażenie całego domu w klimatyzację to jednak bardziej złożone i czasochłonne zadanie. Poznaj kilka ważnych zasad montażu klimatyzatorów.

Montaż tylko na podstawie projektu

O ile w przypadku jednego klimatyzatora nie trzeba tworzyć złożonych opracowań technicznych dotyczących montażu, tak przy wielu jednostkach zawsze trzeba opierać prace o projekt. Rozpoczyna się on od pomiaru pomieszczeń oraz wyznaczenia przebiegu instalacji elektrycznych i wentylacji. Określany jest sposób umieszczania w ścianie płyty montażowej i systemu mocowania, a także wyznacza się przepusty dla instalacji chłodniczej i skroplinowej. Opracowanie musi dotyczyć także standardów związanych z podłączeniem przewodów i z tworzeniem uziomów.

Ważne jest także zaprojektowanie łączenia rurociągów chłodniczych tak, aby agregat zewnętrzny idealnie współpracował z klimatyzatorem ściennym. Jeżeli rura jest zbyt długa, zarówno wydajność, jak i niezawodność urządzenia spada. Unika się także dużej ilości załamań, dlatego miejsce zlokalizowania jednostki wewnętrznej nie jest dowolne. Wszystko zależy od modelu urządzenia oraz warunków technicznych budynku. Je dokładnie analizuje przy działaniach monterskich Łukasz Matuszak prowadzący firmę MATECH. Po instalacji zawsze gwarantuje on pierwszy rozruch, kalibrację oraz instruktaż obsługi.

Wykorzystanie innowacyjnych narzędzi

Montaż klimatyzatora to zadanie dla specjalistów, którzy dobrze znają się na elektronice, instalacjach chłodniczych, a także na sztukach remontowych. Wybierać zatem zawsze należy uprawnione zakłady wyposażone także w specjalistyczne narzędzia. Do montażu klimatyzacji stosuje się:

  • zestawy śrubokrętów,
  • elektronarzędzia,
  • klucze dynamometryczne,
  • obcinaki do rur,
  • klucze nastawne,
  • pompy próżniowe,
  • metrówki,
  • manometry serwisowe,
  • termometry i mierniki uniwersalne,
  • detektory wycieku czynnika chłodniczego.

Lokalizacja urządzeń

Zasady montażu klimatyzacji w dużej mierze opierają się o warunki techniczne budynku oraz o przebieg instalacji elektrycznych w ścianach. Przy wyborze miejsca umieszczenia agregatu zewnętrznego oraz wewnętrznych jednostek należy zwracać uwagę na kilka kwestii. Klimatyzator ścienny nie powinien być umieszczany bezpośrednio nad źródłami ciepła i nad większymi urządzeniami elektronicznymi.

Odległość od ściany prostopadłej powinna być większa niż 15 centymetrów. Podobną dystans zachowuje się od stropu. Klimatyzator ścienny standardowo jest przy tym umieszczany dwa metry nad ziemią. Zadbać należy również o to, aby urządzenie było zamontowane w miejscu, gdzie nie ma przeszkód dla swobodnego wylotu powietrza w każdą stronę pomieszczenia.

Jeśli chodzi o montaż agregatu zewnętrznego, powinien on być umiejscowiony na podłożu, które może przenieść ciężar urządzenia, nie powodując tym samym zwiększenia głośności i wibracji. W przypadku umieszczania urządzenia na elewacji powinno się stosować specjalne ruszty podtrzymujące. To one zapewniają również odpowiednią odległość sprzętu od ścian. Wynosić powinna ona około 25 centymetrów, przy czym szczególnie należy o to zadbać w przypadku montowania wlotu powietrza. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz