Artykuł sponsorowany

Poznaj historię i sposoby hodowli rasy Cavalier King Charles Spaniel

Poznaj historię i sposoby hodowli rasy Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel to angielskie spaniele miniaturowe. To rasa nieagresywnych i bardzo przyjacielskich psów, która należy do 9 grupy FCI psów ozdobnych. Psy te kwalifikują się w sekcji siódmej, jeśli chodzi o pupile do towarzystwa. Nic dziwnego, że kupują je osoby posiadające duże domy z ogrodem, czy też małe mieszkania. Cavalier King Charles Spaniele kochają przy tym dzieci. Są to zwierzęta niesamowicie empatyczne i wierne swoim Panom.

Rys historyczny rasy Cavalier King Charles Spaniel

Rasa Cavalier King Charles Spaniel powstała od miniaturowych spanieli, które wielokrotnie przedstawiane są na obrazach z XVI, XVII i XVIII wieku. Znaleźć je można na dziełach tworzonych przez malarzy takich jak Tycjan i Gainsborough.

Cavalier King Charles Spaniele już kilkaset lat temu były bardzo popularne i stanowiły pupile dla  dworskich pań. Pieski te między innymi ogrzewały ich kolana, co miało swój cel terapeutyczny i relaksacyjny. Rasa ta popularna była np. w pałacach Karola II Stewarta, który był tak przywiązanych do swoich spanieli, że nigdy nie zostawiał ich bez swojej obecności.

W XIX wieku odmiana z zadartym nosem przejęła popularność i pierwotny spaniel prawie wyginął. Tylko Książę Marlborough utrzymał pierwotną linię przy życiu, hodując je w pałacu Blenheim. W 1920 roku Amerykanin Roswell Eldridge wziął udział w wystawie psów Cruft`s Dog Show w Anglii. Jako że nie znalazł tam King Charles Spanieli ze znanych mu obrazów z XVII wieku, zorganizował konkurs, którego celem było przywrócenie starego wzorca psów. Pierwszym zwycięzcą konkursu była suka o imieniu Ann’s Son, która stała się pierwowzorem rasy. W 1928 roku została wybrana nowa nazwa Cavalier King Charles Spaniel. Obowiązuje ona do dzisiaj.

W 1973 roku odbywała się zaś prestiżowa wystawa Cruftsa, podczas której Cavalier King Charles Spaniel został uznany za najpiękniejszego angielskiego psa. Od tej pory rasa ta stała się popularna w całej Wielkiej Brytanii, Europie i na świecie. Uznawana jest przy tym za jedną z najpopularniejszych ras do towarzystwa – również dla dzieci.

Jak powstała rasa Cavalier King Charles Spaniel?

Rasa ta wywodzi się od King Charles Spaniela, niegdyś bardziej cenionego od Cavaliera. Dziś obserwuje się odwrotną tendencję głównie ze względu na to, że Cavaliery mają mniej problemów ze zdrowiem, przede wszystkim z oddychaniem. Do przodków Cavaliera należą King Charles Spaniel, Pekińczyk i Mops.

Skąd zaś nazwa rasy Cavalier King Charles Spaniel? Nazwę rasa ta zawdzięcza królowi Anglii Karolowi II, który, jak donosili jego krytycy, wolał bawić się z tymi psami, niż zajmować sprawami państwa. W języku polskim można spotkać tłumaczenie: Kawaler Króla Karola Spaniel.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie psa rasy Cavalier King Charles Spaniel?

Dzisiaj Cavalier King Charles Spaniele są chętnie hodowane do towarzystwa i ich popularność jest również duża w Polsce. Kupując te przyjacielskie czworonogi, należy zwracać uwagę na szatę, wagę, umaszczenie, stan zdrowia, a także na wygląd. To on jest ważny dla wielu hodowców. Im piesek jest słodszy, tym lepiej.

Szata Cavalier King Charles Spanieli jest długa i jedwabista, pozbawiona loków. Lekka falistość jest przy tym dopuszczalna. Rasa ta wyróżnia się także obfitymi piórami na kończynach i ogonie oraz pięknie obrośniętymi uszami. Bardzo cenione jest znamię na czubku płaskiej czaszki w postaci plamki na białym tle. Takie psy często są droższe od tych, które owego znamienia nie posiadają.

Jeśli chodzi o wagę waha się ona u osobników dorosłych od 4 do 8 kilogramów. Są to zatem psy małe, dlatego warto rozważyć ich zakup również w przypadku posiadania mieszkań.

Nie bez znaczenia jest także umaszczenie tejże rasy psów dedykowanych dla hodowli domowej. Wyróżnia się cztery podstawowe odmiany:

  1. Blenheim: głęboki kasztanowo-rudy kolor łat, które równomiernie rozmieszczone są na perłowo białym tle. Znaczenia na głowie są symetryczne z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).
  2. Tricolor (trójkolorowe): czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu są niepożądane – obniżają klasę ozdobną psa oraz jego cenę.
  3. Black and tan (czarne podpalane): kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia są przy tej odmianie niepożądane.
  4. Ruby (rubinowy): jednolity kolor głębokiej czerwieni. Białe znaczenia niepożądane.

Gdzie kupić Cavalier King Charles Spaniela?

Piękne odmiany z pełnym rodowodem można kupić między innymi w Hodowli Sokoli Dwór FCI - Cavalier King Charles Spaniel. To tam każdy zainteresowany tą rasą uzyska pełne wsparcie dotyczące sposobów chowu tych niepowtarzalnych piesków. Inne wskazówki dostaną przyszli właściciele suczek, a inne psów. Ważne jest także odpowiednie dbanie o szczeniaki, które wymagają specjalnej opieki i dużo poświęconego czasu.

Jaki jest charakter Cavalier King Charles Spanieli?

Opisywane psy są niesamowicie przyjazne i towarzyskie, o czym już wspominano. Pieski są żwawe, wesołe, pełna wdzięku, lubiące zabawę. Łatwo przywiązują się do członków rodziny. Pozbawione są zatem lęku i agresji, wyróżniając się przyjacielskością wobec innych zwierząt domowych. Potrzebują odpowiedniej dawki ruchu, w przeciwnym razie grozi im nadwaga, a to przekłada się znacznie na ich zdrowie. Godzina spaceru dziennie wystarczy. Warto również zapewnić im różnego rodzaju gry oraz tresurę. Łatwo przyswajają one bowiem nawet trudne polecenia.

Jak pielęgnować Cavaliera?

Jedwabna szata psa tej rasy powinny być dokładnie szczotkowana raz w tygodniu. Pazury i włosy pomiędzy opuszkami należy przycinać raz na miesiąc. Pies mocno linieje, ale przy odpowiedniej pielęgnacji nie powinien zostawiać wielu włosów. Szczególną uwagę należy zwracać na uszy, ponieważ są wiszące i gęsto obrośnięte, w związku z czym cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca, a nieczyszczone i nieczesane są podatne na infekcje.

Jak długo żyją i na co mogą chorować Cavaliery?

Przewidywana długość życia Cavaliera to około 12 lat, ale wielokrotnie żyją one znacznie dłużej. W odróżnieniu od King Charles Spaniela, który jest psem raczej delikatnym, Cavalier King Charles Spaniel wydaje się odporny i wytrzymały. Niestety psy tej rasy mają predyspozycje do niektórych chorób. Najczęściej są to problemy kardiologiczne. Pojawiającymi się schorzeniami, są:

  • endokardioza zastawki mitralnej (choroba zwyrodnieniowa zastawek w sercu),
  • jamistość rdzenia – syndrom chiari (choroba neurologiczna),
  • zwichnięcie rzepki,
  • problemy z oddychaniem związane z krótką kufą (syndrom ras brachycefalicznych).

Dla kogo jest przeznaczona rasa Cavalier King Charles Spaniel?

Cavalier King Charles Spaniel uznawany jest często za najszczęśliwszego psa na świecie, jest idealnym towarzyszem dla osób, które potrzebują źródła codziennej radości. Świetnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, jak i z osobami starszymi.

Pamiętać należy jednak o tym, że rasa ta lubi niekiedy oddalić się w odosobnione miejsce, oddając się medytacji. Legenda mówi, że to wtedy wspominają one swoich przodów, którym ścięto głowy w tym samym czasie, co Karolowi, królowi Anglii i wielkiemu miłośnikowi tej rasy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz