Artykuł sponsorowany

Poznaj budowę, osiągi i zastosowanie samochodowych podnośników koszowych

Poznaj budowę, osiągi i zastosowanie samochodowych podnośników koszowych

Podnośniki zwane inaczej zwyżkami można podzielić na wiele odmiennych modeli. Na liście nie może zabraknąć podestów nożycowych, podnośników masztowych, samojezdnych zwyżek przegubowych, a także podnośników teleskopowych koszowych. Ostatnie z wymienionych tworzone są w kolejnych kilku rodzajów, wśród których najlepszymi osiągami oraz najszerszym zastosowaniem wyróżniają się maszyny w typie samochodowym. Mowa o podnośnikach teleskopowych koszowych, których osprzęt zwyżkowy montowany jest na nadwoziach pojazdów ciężarowych. O ich budowie, zakresie pracy i wykorzystaniu przeczytać można w dalszych częściach artykułu.

Budowa samochodowych podnośników koszowych

Jak sama nazwa wskazuje, samochodowe podnośniki koszowe to zwyżki, których osprzęt roboczy – ramię teleskopu oraz platforma w formie kosza – umieszczone są trwale na nadwoziu pojazdu: ciągnika siodłowego, ciężarówki lub niekiedy auta dostawczego. To właśnie takie maszyny zapewniają najwyższe osiągi, dzięki doskonałej nośności oraz możliwości błyskawicznego docierania w różne miejsca. Na ogół samochodowe podnośniki koszowe wyposażone są bowiem w bardzo mocne silniki, zaawansowaną technicznie aparaturę kontrolną, nowoczesne systemy bezpieczeństwa, a także w napędy 4x4.

Jeśli chodzi o marki aut ciężarowych, które dostosowywane są do technologii podnośników koszowych, wymienić można pojazdy między innymi producentów MAN, STAR, MERCEDES czy VOLVO. Montowanymi na ich nadwoziach zwyżkami są zaś podnośniki koszowe koncernów WUMAG, MULTITEL  czy też RUTHMANN.

Parametry techniczne podnośników koszowych

Osiągi najlepszych samochodowych podnośników koszowych są naprawdę duże i dotyczą wielotonowego udźwigi przy kilkudziesięciu metrowym zasięgu. Wysokiej klasy maszyny sprawdzają się także w ciężkich warunkach pracy na przykład na terenach podmokłych oraz grząskich. Aby określić zatem zastosowanie danego samochodowego podnośnika koszowego oraz osiągi jego pracy, zawsze należy zwracać uwagę na następujące parametry techniczne:

  • masę całkowitą podnośnika,

  • moc silnika,

  • napęd i możliwości transportowe,

  • wymiary kosza, 

  • promień skrętu podnośnika,

  • udźwig,

  • zasięg,

  • kąt obrotu kosza.

Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zbudowany jest kosz (aluminium, stal lub tworzywo sztuczne); oraz na osprzęt podnośnika, czyli jego wyposażenie robocze z panelem sterowania. Najnowocześniejsze platformy koszowe mają także zamontowane gniazda elektryczne, dzięki którym można na wysokościach wykorzystywać narzędzia elektryczne.

Zastosowanie samochodowych podnośników koszowych

Przy wyborze rodzaju zwyżki zawsze należy odpowiedzieć na pytania: 1) Na jakiej wysokości będą prowadzone prace?; 2) Ile osób i jakie łączne obciążenie znajdzie się w koszu?; 3) Czy występują przy określonych robotach warunki pracy (np. stabilność podłoża, przestrzeń potrzebna do manewrowania), które mogą wykluczyć możliwość zastosowania konkretnego modelu podnośnika?  

Wybór określonego sprzętu do prac wysokościowych nie jest zatem łatwy, ale z pewnością do zastosowań zewnętrznych najlepiej nadają się samochodowe podnośniki koszowe ze zwyżkami sięgającymi od 18 do 60 metrów. Takie pojazdy specjalistyczne idealnie sprawdzają się między innymi przy:

  • montażu i naprawach obróbek blacharskich,

  • montażu i naprawach elementów dachowych,

  • montażu i naprawach kominów,

  • montażu i demontażu reklam,

  • montażu paneli fotowoltaicznych,

  • wznoszeniu na wysokości materiałów budowlanych, a nawet mebli,

  • instalacji okien i balustrad,

  • myciu oraz konserwacji elewacji,

  • pracach arborystycznych,

  • pracach elektroenergetycznych,

  • czyszczeniu okien i przeszkleń wielkopowierzchniowych,

  • usuwaniu sopli oraz śniegu.

Kupno czy wynajem podnośnika koszowego?

W Polsce bardzo popularny jest wynajem samochodowych podnośników koszowych wraz z obsługą operatorską. Takie firmy jak przedsiębiorstwo WIKLIŃSKI z Katowic oferują bowiem kompleksowe usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla tych instytucjonalnych. Wypożyczanie sprzętu lub zlecanie określonych zadań firmie dysponującej podnośnikiem i pracownikami przeszkolonymi w różnych robotach wysokościowych, to praktyka stosowana między innymi przez: leśnictwa, zarządy cmentarzy, urzędy miejskie, agencje reklamowe, firmy budowlane czy spółdzielnie mieszkaniowe. Wynajem jest bowiem opłacalny finansowo, a ilość wypożyczalni w Polsce jest na tyle duża, by można było wykonywać określone prace wedle własnych potrzeb. Kiedy warto jednak postawić na zakup podnośnika koszowego?

Inwestycja we własne zwyżki opłaca się przede wszystkim wypożyczalniom sprzętu budowlanego, dużym firmom budowlanym, zakładom energetycznym oraz pracowniom dekarskim. Im więcej zleceń wykonują te podmioty, tym posiadanie podnośnika może być korzystniejsze. Małym i średnim firmom rekomendowany jest jednak wcześniej opisany wynajem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz