Artykuł sponsorowany

Potrzebne holowanie? Podpowiadamy, jak się do tego zabrać

Potrzebne holowanie? Podpowiadamy, jak się do tego zabrać

Prawidłowe holowanie pojazdu wymaga znajomości przepisów. Na wypadek, gdyby nasz samochód potrzebował awaryjnego transportu, warto poznać kilka podstawowych zasad.

Potrzebna lina

Podstawowa wiedza na temat holowania pojazdów przyda się każdemu kierowcy. Na polskich drogach codziennie dochodzi do setek wypadków. A do tego bardzo wiele osób jeździ wciąż starymi samochodami, które łatwo mogą ulec poważnej awarii. Zdarzają się sytuacje, w których holowanie pojazdu jest konieczne. Alternatywą dla niego może być wezwanie lawety, ale to usługa znacznie droższa. Holowanie wykonuje się za pomocą specjalnej linki holowniczej, którą można się podłączyć do innego pojazdu. Dla samochodów osobowych do 3,5 t wystarczy lina syntetyczna. Przygotowując pojazd do holowania, nie zapomnijmy o trójkącie ostrzegawczym. Jeśli jesteśmy już właściwie oznakowani, linę holowniczą powinniśmy podczepić o hak lub ucho samochodu. Pod żadnym pozorem nie można jej przyczepiać do zderzaka.

Jedź bezbłędnie

W trakcie holowania trzeba pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa – po pierwsze, odległość pomiędzy pojazdem holującym a holowanym nie może być większa niż 3 metry przy zastosowaniu połączenia sztywnego, a w przypadku połączenia giętkiego – nie może przekroczyć 6 metrów. Połączenie trzeba oznakować pasami w kolorze białym i czerwonym. W trakcie holowania nie wolno przekraczać prędkości 30 km/h na terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim. Pamiętajmy też, że podczas jazdy holowany pojazd powinien mieć włączone światła pozycyjne, a po jego lewej stronie powinien zostać zamontowany trójkąt ostrzegawczy. Jeśli samochód odmówi nam posłuszeństwa, pamiętajmy, że w takiej sytuacji holować go może wyłącznie profesjonalna pomoc drogowa. Nieprzestrzeganie zasad dotyczących holowania jest niebezpieczne i może skończyć się mandatem.

Kiedy nie wolno holować?

Holowania nie można zastosować w każdej sytuacji. Transportowanie w ten sposób samochodów z niesprawnym układem kierowniczym lub zepsutymi hamulcami jest zakazane. Nie wolno też holować pojazdów z przyczepą. Jeśli zależy nam na szybkim i bezpiecznym przetransportowaniu pojazdu, powinniśmy skorzystać z usług firmy Auto-Hol. Pomoc drogowa. Siedziba firmy mieści się w Piasecznie pod Warszawą. Przedsiębiorstwo istnieje od 15 lat, dysponuje nowoczesnym sprzętem, pozwalającym poradzić sobie z każdą awarią, która przydarzyła się w trasie. Pracownicy firmy są w pogotowiu przez 24 godziny na dobę – można po nich zadzwonić w każdej sytuacji. Doświadczenie, które posiadają, pozwoli bezpiecznie przetransportować uszkodzony pojazd i rozwiązać każdy problem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz