Artykuł sponsorowany

Postępowanie po kolizji drogowej – krok po kroku

Postępowanie po kolizji drogowej – krok po kroku

W Polsce w ciągu roku dochodzi do ok. 340 tys. kolizji. To ponad 900 zdarzeń drogowych dziennie. Kolizja drogowa to niegroźny wypadek, w którym nikt nie został ranny, uszkodzone zostały jedynie pojazdy. Czy znasz zasady postępowania w przypadku kolizji? W niniejszym artykule postaramy się je przybliżyć. Co należy zrobić, gdy jest się uczestnikiem takiego zdarzenia?

Formalności po kolizji

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy na miejsce zdarzenia wzywamy policję. Jeśli uczestnicy kolizji są zgodni co do ustalenia sprawcy wypadku, nie ma konieczności wzywania funkcjonariuszy, wystarczy spisanie oświadczeń. Musimy w nich zamieścić informację o dacie i godzinie kolizji, podać dane osobowe uczestników, numery polis, nazwiska świadków oraz krótki opis zdarzenia. Oświadczenia muszą zostać własnoręcznie podpisane przez uczestników zdarzenia.

Wezwanie policji będzie konieczne w niektórych przypadkach, np. gdy nie możemy dojść do porozumienia z pozostałymi uczestnikami zdarzenia, jeśli jeden z uczestników jest obcokrajowcem lub znajduje się pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Wezwanie policji będzie również konieczne, gdy jeden z uczestników próbuje zbiec z miejsca wypadku oraz w sytuacji, gdy jedno z uszkodzonych aut jest służbowe.

Gdy dopełnimy wszelkich formalności, należy zrobić kilka zdjęć, które będą cenną dokumentacją dla ubezpieczyciela i pomogą w uruchomieniu procesu likwidacji szkody w ramach polisy OC. Ważne jest, aby jak najwcześniej poinformować ubezpieczyciela o zaistniałym zdarzeniu. Umożliwi to uruchomienie procesu odszkodowawczego.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Kolejnym korkiem powinno być zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Gdy mamy już zrobione zdjęcia, należy usunąć z drogi uszkodzone pojazdy, aby nie tamować ruchu. Jeżeli zdecydowaliśmy się wezwać na miejsce policję, z przestawieniem pojazdów należy poczekać do przyjazdu funkcjonariuszy. Trzeba również zadbać o usunięcie z drogi wszelkich elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu – kawałki szkła, plastikowe czy metalowe elementy pojazdu. W odpowiedniej odległości powinniśmy również ustawić trójkąt ostrzegawczy, dzięki któremu zwiększymy bezpieczeństwo własne oraz innych kierowców.

Naprawa samochodu

Gdy dopełnimy już wszelkich formalności, ostatnim krokiem jest zadbanie o naprawę pojazdu. W Warszawie warto zgłosić się do zakładu blacharstwa samochodowego Piotra Wieczorkowskiego. Jeżeli jesteśmy sprawcami zdarzenia, naprawę możemy rozpocząć od razu po wypadku. Jeżeli jesteśmy stroną poszkodowaną, z rozpoczęciem naprawy samochodu powinniśmy wstrzymać się do momentu, aż towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy się z nami skontaktuje i dokona oględzin zniszczeń w pojeździe.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz