Artykuł sponsorowany

Posiadasz telewizor plazmowy? Nie daj zaskoczyć się awarii

Posiadasz telewizor plazmowy? Nie daj zaskoczyć się awarii

Telewizor to urządzenie, bez którego coraz częściej nie sposób wyobrazić sobie naszego życia, a współczesny rynek oferuje nam nieustannie zmieniające się technologie. Jedną z nich jest tzw. „plazma”, która obecne nie należy co prawda do najnowszych, niemniej jednak nadal może ona śmiało konkurować z telewizorami LCD czy LED. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie godne polecenia, które jednakże, podobnie jak i telewizory wykonane w innych technologiach, może ulec awarii. Co zatem warto wiedzieć o popularnych plazmach i jakie są ich najczęstsze usterki?    

Kilka słów o telewizorach plazmowych

Co prawda ekrany plazmowe zostały wynalezione już w latach 60 XX wieku, jednakże pod koniec lat 70. wyparte zostały one przez udoskonaloną wówczas technologię produkcji ekranów kineskopowych, chociaż to „plazmy” charakteryzowały się lepszą ostrością obrazu i wymogiem mniejszej częstotliwości jego odświeżania. Niemniej jednak pierwsze telewizory z ekranem plazmowym trafiły do sprzedaży dopiero w 1997r. Zasada działania urządzeń tego typu opiera się na zastosowaniu w nich gazów szlachetnych (najczęściej neon i ksenon). Gazy te po zjonizowaniu emitują fotony światła ultrafioletowego, które po spotkaniu z warstwą luminoforu, otrzymują postać światła widzialnego przez ludzkie oko. Ze względu na zastosowaną technologię, w „plazmach” kolory są głębsze, odcienie bardziej widoczne i choć niekiedy zdarzają się awarie telewizorów tego typu, są one znacznie bardziej trwałe oraz odporne od podobnej klasy sprzętów, np. ekran plazmowy najczęściej zabezpieczony jest hartowaną szybą, która w pełni chroni go przed uszkodzeniami. Dodatkowo bardzo dobrej jakości obraz, brak efektu smużenia oraz szerszy niż u konkurencji kąt widzenia, sprawiają że sprzęt ten świetnie sprawdza się jako element wysokiej jakości kina domowego lub dla osób lubujących się w grach na konsoli bądź komputerze.

Charakterystyczne usterki

Jak już pisaliśmy, choć telewizory wykonane w technologii plazmowej są stosunkowo trwałe, a ich producenci deklarują dłuższy czas działania ekranów, niż ma to miejsce na przykład w przypadku LCD, to mogą ulec one awarii, która wymagać będzie od nas wizyty w punkcie naprawiającym tego typu urządzenia, takim jak Krzysztof Szczygieł Serwis RTV.Warto jednak pamiętać, że najczęstsze usterki w odbiorniku plazmowym mogą być podzielone na kilka kategorii:

  • usterki sterowania danymi, skanowaniem i podtrzymaniem – na które mogą wskazywać czarne linie lup pasma (pionowe bądź poziome) pojawiające się na ekranie,
  • uszkodzenia/wypalenie pikseli (jednego lub kilku pikseli albo klastra),
  • nieprawidłowości wyświetlania obrazu - brak obrazu lub obraz uszkodzony,
    a niekiedy powielenie obrazów bądź zakłócenia kolorów,
  • uszkodzenie układów wytwarzających stałe napięcia zasilające – doprowadzające bardzo często do samoczynnego wyłączania telewizora.

Awaria domowego sprzętu telewizyjnego to zazwyczaj spora niedogodność. Niemniej jednak wszelkie naprawy telewizorów na własną rękę nie są najlepszym pomysłem i najczęściej pogłębiają tylko problem zamiast go rozwiązać. Dlatego też usunięcie wszelkich usterek warto powierzyć specjalistom z serwisów RTV, dysponującym niezbędną wiedzą oraz narzędziami.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz