Artykuł sponsorowany

Porównanie kosztów izolacji z wełny i pianki poliuretanowej

Porównanie kosztów izolacji z wełny i pianki poliuretanowej
Dobra izolacja domu to przede wszystkim komfort mieszkania i duża oszczędność. Ocieplenie ma na celu zminimalizować utratę ciepła w okresie zimowym, a co za tym idzie – wyraźnie obniżyć koszty ogrzewania. Dobra termoizolacja to również ochrona latem przed nadmiernych nagrzewaniem się dachu i ścian budynku. Który materiał będzie dla Ciebie korzystniejszy: wełna mineralna czy pianka poliuretanowa?

Krok pierwszy – wspólny punkt odniesienia

Żeby porównanie kosztów było przedstawione w sposób klarowny, nie należy opierać się na opiniach innych. Każdy budynek ma różnorodne wymiary oraz grubości ścian, dlatego zestawienie kosztów powinno dotyczyć domów o jednakowej powierzchni i technologii. Specjaliści z toruńskiej firmy ATOMPUR jako wspólny punkt odniesienia wybrali dach o powierzchni 150 m2. Do kalkulacji przyjęte zostały ceny oferowane przez popularną sieć marketów budowlanych. Co ważne, porównanie dotyczy wełny mineralnej charakteryzującej się współczynnikiem przenikania ciepła 0,038 W/m2. Już na samym wstępie warto wspomnieć o istotnej różnicy. Wełnę mineralną należy układać pomiędzy krokwie oraz na krokwie, przez co minimalna grubość izolacji z wełny to 25 cm. W przypadku pianki poliuretanowej już 20 cm materiału może zapewnić skuteczną termoizolację poddasza.

Średnie koszty termoizolacji

Koszt położenia termoizolacji natryskowej o grubości 25 cm to niecałe 8 000 złotych. Cena obejmuje materiał oraz wykonanie,  a czas realizacji wynosi zaledwie 1 dzień. Skuteczność izolacji spełnia również wszelkie wymogi stawiane budownictwu pasywnemu i energooszczędnemu.

Koszty izolacji wykonanej z wełny mineralnej:

  • Koszt wełny pierwszej warstwy o grubości 20 cm. Potrzebujemy 33 paczki (nie uwzględniając strat – do kalkulacji przyjmujemy idealnie przycięty i w pełni wykorzystany materiał) w cenie 84,31 PLN za paczkę co daje nam koszt 2 782,23 PLN.
  • Koszt wełny na drugą warstwę o grubości 5 cm. Potrzebujemy 9 paczek w cenie 116,64 PLN, co daje nam kwotę 1 049,76 PLN.
  • Koszt folii paroizolacyjnej (żółta o grubości 0,2 mm). Potrzebujemy 2 rolki, czyli wydamy 236 PLN.
  • Koszty drobnych materiałów takich jak sznurki do wełny, taśmy do łączenia folii czy zszywki – przyjmijmy koszt 200 PLN.
  • Jeżeli decydujemy się na fachowca, który da nam gwarancję na wykonaną przez siebie usługę, musimy liczyć się z kosztem w przedziale od 15 do 20 PLN za metr kwadratowy. Przyjmijmy średnią kwotę 17,50 PLN, co daje nam koszt w wysokości 2 625 zł.

Co bardziej opłaca się wybrać?

Ostateczny koszt wykonania kompleksowej termoizolacji z wełny mineralnej to 6900 PLN, natomiast w przypadku pianki poliuretanowej wynosi on zaledwie 800 PLN więcej (7700 PLN). Pod uwagę musimy wziąć parametry obu materiałów. Izolacja z pianki PUR jest przede wszystkim o wiele lżejsza, dlatego nie obciąża konstrukcji. Ponadto, pianka ma o wiele większa wytrzymałość i nadaje się dla alergików. Posiada oficjalne atesty PZH, które potwierdzają, że nie sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów oraz nie tworzy pyłków.

Piana poliuretanowa zakryta płytą kartonowo-gipsową to tworzy przegrodę niepalną (europejska klasa palności B). Struktura piany sprawia że materiał jest paroprzepuszczalny i pozwala na swobodne "oddychanie", a w przypadku zawilgocenia piana wysycha nie tracąc przy tym swoich parametrów użytkowych i termoizolacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz