Artykuł sponsorowany

Poręcze i balustrady nieocenionym elementem dekoracyjnym

Poręcze i balustrady nieocenionym elementem dekoracyjnym

Schody, balkony czy tarasy obecne są w prawie każdym budynku. Ze względów bezpieczeństwa są wyposażane w balustrady i poręcze. Są one zabezpieczeniem przed upadkiem z wysokości oraz służą pomocą przy wchodzeniu. Jednak to nie jedyna ich funkcja. Są także nieocenionym elementem dekoracyjnym. Przyjrzyjmy się sposobom na ich wykonanie.

Podstawowym zadaniem balustrad jest zabezpieczenie przed upadkiem ze schodów lub balkonów.

Aspekt techniczny montażu poręczy i balustrad

Główna pozioma podpora balustrady powinna znajdować się na wysokości 1,1 metra. Dół również powinien być chroniony na wysokości około 15 centymetrów od dolnej linii schodów czy wylewki. Na środkowej wysokości względem obu tych barier prowadzi się trzecią barierkę stabilizującą konstrukcję.

Te trzy poziome zabezpieczenia stanowią minimum wymaganego bezpieczeństwa. W praktyce stosuje się gęste wypełnienie, zazwyczaj ażurowe na całej wysokości barierki. Wskazane jest też wyższe poprowadzenie balustrady, z tym, że poręcz nadal powinna być dostępna na wysokości około 1,1 metra. Pamiętajmy, że zabezpieczyć trzeba również dzieci, zwierzęta czy spadające przedmioty.

Aby balustrada cieszyła oko musi być solidnie wykonana

Nic tak nie szpeci ogrodzenia i balustrad jak rdza. Do produkcji ogrodzeń, balustrad i poręczy stosuje się różne materiały budowlane. Najczęściej budowanymi są:

  • Balustrady w pełni stalowe
  • Balustrady mieszane z elementami drewnianymi
  • Balustrady szklane.

Stal daje dużą wytrzymałość mechaniczną. Aby stalowa balustrada skutecznie spełniała swoją funkcję ochronno – dekoracyjną musi być wykonana w pełni profesjonalnie, z użyciem najnowocześniejszych narzędzi i form zabezpieczenia antykorozyjnego. Przykładem takiej firmy jest firma Janusz Cimoch Usługi ślusarsko-spawalnicze. Najlepszym rodzajem używanej stali do tego celu jest stal nierdzewna. Estetycznie bardzo dobrze pasuje do klasycznych wnętrz czy nowoczesnych elewacji. Wykonana w profesjonalny sposób, nie wymaga wykańczania dekoracyjnego, gdyż stal taka sama w sobie jest ozdobą.

Aby profesjonalnie wykonać balustradę dekoracyjną (zwłaszcza ze stali nierdzewnej), trzeba ją poddać obróbce metaloplastycznej. Poszczególne elementy muszą zostać wygięte i wykształcone według projektu. Stosuje się tutaj różnego rodzaju zabiegi z użyciem giętarek, skręcarek czy palników gazowych. Spawy na łączeniach muszą być estetyczne, wykonane równo i na koniec wyszlifowane lub wyfrezowane. W zasadzie w grę wchodzi ręczna metoda spawania typu TIG, wymagająca wprawnej ręki doświadczonego spawacza.

Balustrada jako całość poddawana jest procesowi polerowania. Według życzenia klienta może to być polerowanie na połysk, szczotkowanie czy satynowanie. Ma ono na celu nadanie ładnego, pożądanego wyglądu oraz zunifikowanie stanu wszystkich elementów. Wtedy dopiero balustrada prezentuje się okazale jako całość, bez miejsc przebarwień po spawaniu, termicznej obróbce czy szlifowaniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz