Artykuł sponsorowany

Popularne waluty wymieniane w kantorach

Popularne waluty wymieniane w kantorach

Swoboda przemieszczania się sprawia, że coraz częściej korzystamy z usług kantorów. Waluty wymieniają podróżni, przedsiębiorcy czy osoby pracujące za granicą. Kantory znajdziemy już nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach. Wymiany można dokonać też w banku czy przez internet. Jakie waluty są wśród Polaków najpopularniejsze?

Kantory oferują zazwyczaj wymianę kilkunastu rodzajów walut. Nie wszystkie jednak sprzedawane i kupowane są tak samo często. Największą popularnością cieszą się waluty, z których korzystamy podczas zagranicznych wojaży.

Dolar i euro – niewątpliwi zwycięzcy

Polacy najczęściej kupują w kantorach euro i amerykańskie dolary. Pierwszą z walut bez problemu zapłacimy w większości krajów Unii Europejskiej, które bardzo chętnie odwiedzamy od momentu otwarcia granic. Dolar z kolei przydaje się podczas dalszych podróży, nie tylko do USA, ale też Azji czy Afryki. – To niekwestionowany lider na rynku FOREX. Nawet, jeśli nie stanowi w danym państwie środka płatniczego, o wiele łatwiej wymienić go na miejscową walutę niż polskiego złotego – wyjaśnia ekspert z Kantoru EURO II w Chrzanowie. Warto dodać, że popularność amerykańskiego dolara i euro rośnie również ze względu na rozwój handlu zagranicznego.

Wakacyjne hity

Zainteresowanie zakupem niektórych walut wzrasta jedynie w okresie wakacyjnym. Sporą popularnością cieszą się wówczas m.in. chorwacka kuna, bułgarski lew, czeskie korony czy turecka lira. Oczywiście w sezonie letnim z polskich kantorów korzystają nie tylko rodacy. Z roku na rok nasz kraj odwiedza coraz więcej turystów zagranicznych. Nietrudno domyślić się, że zmuszeni są do zakupu polskich złotych.

Zarobki i zobowiązania

Popularną walutą wymienianą w kantorach są także brytyjskie funty. Transakcje te wykonywane są przede wszystkim przez Polaków pracujących na Wyspach. Druga strona medalu to zobowiązania – w tej kategorii na prowadzenie wysuwa się frank szwajcarski. Kredyty w tej walucie wciąż ma ponad 400 tys. osób. Zakupy dokonywane są więc w celu spłaty zobowiązań.

Niezależnie od tego, jaką walutę kupujesz lub sprzedajesz, warto trzymać rękę na pulsie. Jeżeli nie spieszysz się z zawarciem transakcji, poczekaj, aż kurs nieco spadnie. Porównuj także ceny między poszczególnymi kantorami, a także staraj się je negocjować. Możesz w ten sposób naprawdę sporo zaoszczędzić.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz