Artykuł sponsorowany

Popularne rodzaje bram garażowych – czym się charakteryzują?

Popularne rodzaje bram garażowych – czym się charakteryzują?

Brama garażowa to bardzo ważny element fasady domu. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie znajdującego się w garażu pojazdu przed kradzieżą czy zniszczeniem. Z tego powodu musi być mocna i wykonana z wysokiej jakości materiałów. Ponadto powinna być wygodna w użytkowaniu i wyposażona w niezawodny system sterowania. Popularnym rozwiązaniami są bramy segmentowe i rolowane.

Bramy garażowe segmentowe

Jak wskazuje ich nazwa, bramy segmentowe zbudowane są z kilku segmentów. Są to poziome, podłużne panele wykonane ze stali, drewna, ich połączenia lub z tworzyw sztucznych. Połączone są one za pomocą elastycznych uszczelek, które dodatkowo podnoszą parametry bramy w kwestii izolacji cieplnej i akustycznej. Brama segmentowa montowana jest na dwóch zestawach prowadnic; zestawie prowadnic pionowych umieszczonych po obu stronach otworu drzwiowego oraz zestawie prowadnic poziomych znajdujących się pod sufitem garażu. Podczas otwierania bramy, kolejne segmenty wsuwają się w poziome prowadnice.

Zalety bram segmentowych obejmują przede wszystkim wygodę i funkcjonalność. Podczas podnoszenia i opuszczania bramy żaden z jej elementów nie wychodzi poza krawędź otworu drzwiowego, dzięki czemu samochód może parkować tuż przed bramą. Nie bez znaczenia są też walory estetyczne – nowoczesny charakter bram segmentowych sprawia, że doskonale wpasowują się w aktualne trendy w budownictwie. Wielość kolorów i materiałów pozwoli bez trudu znaleźć model, który będzie komponował się z elewacją budynku i innymi elementami wykończenia. Brama segmentowa wyposażona w rozwiązania z zakresu automatyki bramowej zapewnia wyższe bezpieczeństwo niż tradycyjne rozwiązania.

Bramy garażowe rolowane

W pewnym stopniu konstrukcja bram garażowych rolowanych przypomina budowę bram segmentowych. Tworzą ją bowiem poziome profile dwuścienne wykonane ze stali lub aluminium i wypełnione bezfreonową pianką poliuretanową. Łączone są one na pełne lub perforowane zaczepy. Tu jednak elementy te są węższe i, zamiast wsuwać się w prowadnice, mają one postać masywnej rolety. W konstrukcji bram rolowanych wykorzystywane są jednak prowadnice pionowe uszczelnione szczotkowo, co poprawia izolację termiczną i akustyczną. Mogą one być montowane na dwa sposoby – na zewnątrz lub wewnątrz otworu drzwiowego garażu.

Firmy z branży stolarki otworowej, takie jak firma AKKA, mają w swojej ofercie bramy garażowe rolowane w rozmaitych wariantach kolorystycznych, co pozwala z łatwością dopasować je do aranżacji budynku. Profile w bramie rolowanej są lakierowane proszkowo farbami epoksydowymi, co zapewnia im odporność na ścieranie i działanie czynników pogodowych. Standardowym rozwiązaniem, które zwiększa komfort użytkowania, jest zastosowanie w bramach rolowanych wyłącznie napędu elektrycznego. Jego sterowanie odbywa się za pomocą jednego lub kilku przycisków na skrzynce sterowniczej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz