Artykuł sponsorowany

Pompy zębate i ich rola w hydraulice siłowej

Pompy zębate i ich rola w hydraulice siłowej

Funkcjonowanie praktycznie każdej gałęzi przemysłu, takich jak budownictwo, transport, produkcja, itp., wymaga zastosowania wielu nowoczesnych maszyn, których działanie w dużej mierze opiera się na technologii hydrauliki siłowej, umożliwiającej przekazywanie energii poszczególnym elementom maszyny za pomocą cieczy. Warto jednak przy tym pamiętać, że cała hydraulika siłowa oparta jest na ściśle powiązanych ze sobą układach, składających się z wielu komponentów, przy czym jednym z najważniejszych w tym przypadku elementów są hydrauliczne pompy zębate.

Zasada działania i konstrukcja hydraulicznych pomp zębatych

Pompy zębate to niezwykle popularne urządzenia należące do grupy rotacyjnych pomp wyporowych. Zasada ich działania opiera się na zamianie dostarczanej przez silnik energii mechanicznej w energię hydrauliczną strumienia cieczy roboczej. Pompy tego typu charakteryzują się dość szczególną konstrukcją, gdzie ich rotory napędzają koła zębate, osadzone możliwie jak najciaśniej w korpusie, które zasysają ciecz w przestrzeń pomiędzy zębami kół, a następnie poprzez rotację tłoczą ją dalej. Warto przy tym pamiętać, że pompy zębate można podzielić ze względu na układ kół zębatych na:

  • pompy z zazębieniem wewnętrznym – gdzie koło napędzające o uzębieniu zewnętrznym, napędza, położone mimośrodowo, koło o uzębieniu wewnętrznym. Dzięki różnicy w wielkości kół i układzie osi powstaje przestrzeń ssawno – tłoczna,
  • pompy z zazębieniem zewnętrznym – gdzie oba koła posiadają uzębienie zewnętrzne, przy czym napędzane jest jedno, zaś drugie obraca się gdy zęby z obu kół zachodzą jeden w drugi (teoria zazębienia). W tym przypadku koła zagarniają ciecz w przestrzeń pomiędzy zębami, która zostaje odcięta przez zewnętrzną stronę kadłuba, a następnie jest ona przesuwana w kierunku tłocznym.

Dodatkowo pompy zębate można podzielić również ze względu na wysokość ciśnienia jakie mogą wytworzyć, gdzie wyróżnić należy pompy niskociśnieniowe (generujące do 1,6 MPa), średniociśnieniowe (uzyskujące ciśnienie 1, 6 – 6,3 MPa) oraz pompy wysokociśnieniowe (generujące ciśnienia powyżej 6,3 MPa).

Zastosowanie pomp zębatych

Hydraulika siłowa, w tym także pompy zębate, stanowią podstawę działania zdecydowanej większości maszyn stosowanych w wielu branżach. Wynika to z faktu, że wykorzystywane są one do tłoczenia cieczy samosmarnych, zarówno takich jak oleje, żywice, smoła, smary, asfalt, jak i masło, czekolada lub syropy. Wykorzystując pompy zębate należy jednak pamiętać, że nie powinny one pracować z tzw. niekompatybilnymi cieczami (ciecze o nieodpowiedniej lepkości), substancjami w których są ciała stałe lub „na sucho”. Dodatkowo należy uwzględnić, że sprawność zębatej pompy hydraulicznej jest zależna od temperatury cieczy, gdyż jej lepkość zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury Niemniej jednak odpowiednio dobrane, użytkowane i regularnie serwisowane pompy stanowią jeden z ważniejszych elementów w wielu dziedzinach przemysłu, z których wymienić należy przede wszystkim cukiernictwo, produkcję farb, lakierów lub klejów, a także przemysł naftowy, farmaceutyczny, chemiczny, spożywczy i wiele innych. Dodatkowo nowoczesne pompy zębate, których sprzedażą zajmują się firmy takie jak WZU Hydraulika Siłowa Bogusław Zieliński, znajdują zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie w układach roboczych i sterujących maszyn i urządzeń budowlanych.

Pompy zębate to istotny element hydrauliki siłowej, który w zależności od przeznaczenia powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Dlatego też poszukując tego typu urządzeń warto ich wybór konsultować doświadczonymi dystrybutorami osprzętu hydrauliki siłowej, co pozwoli na dobór zarówno samej pompy, jak i pozostałych komponentów umożliwiających jej sprawne oraz długotrwałe działanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz