Artykuł sponsorowany

Pompy ciepła – ekologiczne ogrzewanie domu

Pompy ciepła – ekologiczne ogrzewanie domu

Z roku na rok koszty tradycyjnego ogrzewania są coraz wyższe, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jest to nie tylko rozwiązanie ekonomiczne, które pozwala uniezależnić się od sieci, a także obniżyć znacząco koszty ogrzewania budynku. Sprawdź, jak działają pompy ciepła i poznaj największe zalety korzystania z tych urządzeń.

Jak działają pompy ciepła?

Czy wiesz, że około dwie trzecie kosztów utrzymania budynku pochłania jego ogrzewanie? Pompy ciepła to rozwiązanie, które pozwala znacznie obniżyć te rachunki, wprowadzając długoterminowe oszczędności. To także ekologiczne rozwiązanie – do ogrzewania domu urządzenie to wykorzystuje energię z odnawialnych źródeł. Jak działają te urządzenia i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jeśli planujesz budowę domu, warto rozważyć stworzenie budynku pasywnego lub chociaż wprowadzenie niektórych elementów, które będą przyjazne dla środowiska, a w dalszej perspektywie także i dla Twojego portfela. Jednym z takich udogodnień są właśnie pompy ciepła.

Na rynku dostępne są trzy popularne rodzaje pomp ciepła, które różnią się budową oraz działaniem:

  • pompy ciepła gruntowe – pobierające energię z ziemi, nazywane również pompami solankowymi, ponieważ w wymienniku krąży niezamarzający roztwór glikolu. Podgrzewają one wodę, która zasila instalację grzewczą w całym domu;
  • pompy wykorzystujące energię z wody – do ich instalacji jest konieczny dostęp do stawu lub studni na terenie działki, ponieważ pozyskują one energię z wody głębinowej. Podgrzewają one wodę zasilającą instalację grzewczą lub powietrze, które jest nawiewane do pomieszczeń;
  • pompy wykorzystujące energię z powietrza – charakteryzują się łatwą instalacją i wysoką wydajnością, czerpią energię z powietrza.


Zalety ogrzewania domu pompą ciepła

Największą zaletą ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła jest fakt, że jest to jedno z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła, a przy tym jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe.

Przy odpowiedniej eksploatacji korzystać z niej można nawet 50 lat, zatem jest to inwestycja, która zwróci się kilkukrotnie – choć sam koszt instalacji jest dość wysoki, już po kilku latach zwrócą Ci się poniesione podczas instalacji urządzenia koszty.

Co bardzo ważne, pompa ciepła jest sposobem ogrzewania przyjaznym dla środowiska naturalnego, dlatego wiele instytucji oferuje dofinansowania do jej instalacji. Specjaliści z Eko-Sept zajmujący się montażem ekologicznych instalacji – pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych dodają, że dodatkową zaletą pomp ciepła jest możliwość chłodzenia pomieszczenia w upalne dni.

Pompa ciepła – dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Obecnie pompy ciepła stosuje się już zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kotłów paliwowych – koszty ogrzewania budynku za pomocą pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania olejem opałowym lub gazem płynnym. Pompa ciepła jest także dobrą alternatywą dla gazu ziemnego, ze względu na niższy koszt instalacji pomp.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz