Artykuł sponsorowany

Pomoc w prowadzeniu gospodarstwa dzięki kredytom rolniczym

Pomoc w prowadzeniu gospodarstwa dzięki kredytom rolniczym

Działalność rolnicza to z jednej strony zbiory plonów, ich sprzedaż i płynący z tego zysk, ale z drugiej, są to ogromne koszty, czy to związane z zakupem nasion, pasz, czy maszyn rolniczych. Zysk często nie jest regularny, a w przypadku upraw przypada zwykle na miesiące późnego lata, podczas gdy pozostała część roku generuje głównie wydatki. Jak w tej sytuacji działać, aby zapewnić prowadzenie gospodarstwa na odpowiednim poziomie?

Nieregularne przychody, regularne wydatki

Wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego pojawiają się na bieżąco. Potrzebne są specjalistyczne maszyny, które trzeba kupować, albo naprawiać, albo przynajmniej zapewnić paliwo do nich. Uprawy muszą być nawożone a także spryskiwane środkami ochrony roślin. Zwierzęta potrzebują pasz, a często także usług weterynaryjnych. Wszystkie artykuły niezbędne, by gospodarstwo rolne funkcjonowało przez cały rok sporo kosztują, a zysk, zwłaszcza jeśli głównym sektorem działalności gospodarstwa są rośliny, zdarza się raz, może dwa razy w roku. Nawet w przypadku hodowli zwierząt, też wyraźnie widać różnice sezonowe. Aby pomóc rolnikom w utrzymaniu płynności finansowej, banki oferują szereg kredytów, pożyczek i innych produktów finansowych. Rolnik może otrzymać tradycyjny kredyt gotówkowy dla osoby indywidualnej, która utrzymuje się z gospodarki, albo celowe kredyty rolnicze na zakup środków trwałych, lub kredyt na inwestycje.

Dobre oferty kredytów dla rolników

Najkorzystniejsze oferty proponują zwykle małe banki spółdzielcze, działające w miejscowościach rolniczych. Dla przykładu Bank Spółdzielczy Strzyżów proponuje dla swoich klientów kilka ciekawych i korzystnych ofert, mających na celu pomoc w prowadzeniu gospodarstwa. Zwykle wysokość kredytu uzależniona jest od powierzchni użytków rolnych przypadających na gospodarstwo, choć w przypadku, kiedy rolnik otrzymuje dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, istnieje możliwość udzielenia kredytu do wysokości tych dopłat z poprzedniego roku. Spłata jest możliwa jednorazowo, w ciągu roku, zaś odsetki rozłożone są kwartalnie, a nie miesięcznie tak, jak w przypadku zwykłych kredytów. Bank pobiera minimalną prowizję od wartości przyznanego kredytu i obciąża kredyt zmienną stopą procentową. W przypadku kredytu dla rolników udzielanego na zakup środków do produkcji rolnej, przynajmniej połowa jego wartości musi zostać udokumentowana w formie rachunków, faktur lub umów kupna-sprzedaży. Istnieje także możliwość otwarcia linii kredytowej na preferencyjnych warunkach w rachunku bieżącym.
Rolnicy mogą także korzystać z leasingu pojazdów lub leasingu maszyn rolniczych, co może być korzystnym rozwiązaniem w przypadku braku gotówki. Opcji finansowania potrzeb gospodarstwa rolnego jest dość dużo, tak jak atrakcyjnych ofert różnych banków. Można udać się do kilku oddziałów, porównać aktualne propozycje i wybrać taką, która okaże się dla nas najbardziej korzystna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz