Artykuł sponsorowany

Pomoc dermatologa przy leczeniu łuszczycy

Pomoc dermatologa przy leczeniu łuszczycy

Łuszczyca to choroba, która dzisiaj wciąż nie jest dokładnie przeanalizowana. Wciąż nie wiadomo, co tak naprawdę ją wywołuje, ale na szczęście istnieją obecnie odpowiednio spersonalizowane kuracje lecznicze, pozwalające zwalczać tę chorobę skóry. Istotne jest jednak stałe współpracowanie z dermatologiem, który wielokrotnie służy pomocą konkretnemu pacjentowi przez wiele lat.

Ujawnienie się łuszczycy

Pomimo nieokreślonego dokładnie pochodzenia schorzenia skóry, jakim jest łuszczyca, lekarze po wnikliwych analizach opracowali listę czynników, które mogą powodować jej ujawnienie się. Warto przy tym pamiętać, że przebieg każdej choroby jest bardzo indywidualny i zależy od wielu elementów. Swoistymi zapalnikami uaktywnienia się łuszczycy, są jednak ostre infekcje bakteryjne (np. odra, ospa, półpasiec), infekcje przewlekłe (próchnica, przewlekłe zapalenie zatok, zapalenia pęcherza moczowego), choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca), zażywanie dużej ilości określonych farmaceutyków (antybiotyki, leki hormonalne) czy też stres. W leczeniu choroby ważne jest zatem określenie jej podłoża tak, aby móc wdrożyć odpowiednie metody kuracji. Jest to szczególnie ważne, kiedy schorzenie zaatakowało skórę pacjenta w dużym stopniu – nie tylko skóra łokci, ale nawet i głowy.

Rozpoznanie łuszczycy

Na diagnozę łuszczycy składa się bardzo szeroki wywiad lekarski, który zakłada również przeprowadzenie ogólnych i specjalistycznych badań – także laboratoryjnych. Istotne jest także rozpoznanie rodzaju choroby, których jest bardzo wiele. Wśród nich można wymienić łuszczycę zwykłą, zadawnioną, brodawkującą, wysiękową, kropelkowatą, stawową, krostkową, czy też uogólnioną. Typ choroby jest w stanie ocenić tylko i wyłącznie wyspecjalizowany w jej leczeniu lekarz dermatolog. Olbrzymim doświadczeniem na tym polu wyróżnia się Beata Pacałowska, lek. med. specjalista dermatolog oraz wenerolog. Jej gabinet znajdziesz w Ostrołęce, a oferuje on pomoc przy rożnych chorobach skóry.

Leczenie łuszczycy

Kuracje dotyczące łuszczycy, często są wieloetapowe i bardzo zaawansowane. Wielokrotnie pacjenci leczą się latami, ale dzięki postępowi medycznemu dzisiaj można skutecznie zminimalizować objawy choroby, czy też pozbyć się ich na długi czas. Dzisiaj podstawową metodą leczniczą przy łuszczycy jest stosowanie maści keratolicznych z kwasem salicynowym, preparatów z witaminą D i różnych kremów sterydowych. Jeśli nie przyniosą one poprawy, można wykorzystać również naświetlanie UVA (kilkanaście sesji terapeutycznych) oraz leki doustne takie jak efaliuzumab. Warto pamiętać również o odpowiedniej, zdrowej diecie, higienie osobistej przy użyciu proekologicznych oraz naturalnych preparatów, a także o stałych konsultacjach z dermatologiem, nawet w przypadku ustania objawów łuszczycy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz