Artykuł sponsorowany

Pomoc adwokata przy ustanowieniu rozdzielności majątkowej

Pomoc adwokata przy ustanowieniu rozdzielności majątkowej

Zawarcie związku małżeńskiego sprawia, że powstaje nowa komórka społeczna, w ramach której od samego początku istnieje ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Warto jednak pamiętać, że pomimo, iż wspólnota majątkowo powstaje niejako “automatycznie” z momentem zawarcia związku małżeńskiego, to nie jest to jedyny sposób na uregulowanie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami.

Kilka słów o rozdzielności majątkowej przy zgodzie małżonków

Majątek wspólny małżonków powstaje na drodze zawarcia związku małżeńskiego i pełni on szereg doniosłych funkcji, przy czym jedną z najważniejszych jest funkcja związana z zabezpieczeniem interesów bytowych rodzinie, poprzez wydzielenie dodatkowego majątku wspólnego (obok majątków osobistych każdego z małżonków). Niemniej jednak zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w czasie jego trwania, małżonkowie mogą zdecydować się na zmianę ustroju majątkowego w jakim pozostają i zdecydować się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej. W takim przypadku każdy z małżonków posiada i dysponuje swoim własnym majątkiem, przy czym sam również odpowiada za swoje długi. Warto też pamiętać, że przy zgodzie obu małżonków rozdzielność majątkowa może zostać wprowadzona, tzw. intercyzą, czyli umową notarialną zawartą między małżonkami, co stanowi najszybszy i najprostszy sposób ustanowienia rozdzielności majątkowej. Jednakże w ramach intercyzy małżonkowie, oprócz rozdzielności majątkowej, mogą również rozszerzyć lub ograniczyć wspólność ustawową, a także ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (w takim przypadku po rozwodzie małżonek, który w trakcie trwania małżeństwa zgromadził mniejszy majątek, np. zajmując się domem i dziećmi, podczas gdy druga osoba pracuje zawodowo, może żądać wyrównania tego dorobku od drugiego z małżonków).

Ustanowienie rozdzielności majątkowej na drodze sądowej

Ustanowienie rozdzielności majątkowej, może nastąpić także w przypadku braku porozumienia małżonków co do wspólnoty majątkowej. W takim przypadku pozostaje im droga sądowa, zaś w sprawach tego typu warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, takiego jak Płocica Stefania Kancelaria adwokacka. Dzieje się tak zazwyczaj na wniosek jednego z małżonków, przy czym muszą ku temu nastąpić odpowiednie przesłanki, a co za tym idzie najczęściej ma to miejsce gdy:

  • brak jest możliwości dojścia do porozumienia przez małżonków w kwestii zarządu majątkiem wspólnym,
  • pojawia się brak zaufania między małżonkami w kwestiach finansowych,
  • jedno z małżonków jest uzależnione od alkoholu, narkotyków, hazardu itp. lub zatrzymuje dla siebie majątek wspólny,
  • dochodzi o rażącej niegospodarności,
  • mamy do czynienia z nieuzasadnionym rezygnowaniem z pomnażania majątku wspólnego.

Rozdzielność majątkowa powstaje również na mocy prawa na skutek orzeczenia separacji, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, a także w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nie należy też zapominać, że ustanowienie rozdzielności majątkowej co do zasady następuje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. Niemniej jednak w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wcześniejszą niż dzień wytoczenia powództwa (tzw. rozdzielność majątkowa z datą wsteczną).

Rozdzielność majątkowa to rozwiązanie, po które sięga dość duża liczba par. Warto jednak aby była to decyzja przemyślana i skonsultowana z doświadczonym prawnikiem, przy czym należy pamiętać, że ustanowienie rozdzielności majątkowej nie znosi wzajemnych praw i obowiązków wynikających z faktu pozostawania przez strony w związku małżeńskim, a co za tym idzie małżonkowie w aspekcie finansowym powinni wzajemnie wspierać się, pomagać sobie i łożyć na utrzymanie rodziny, którą wspólnie założyli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz