Artykuł sponsorowany

Pokrzywa zwyczajna – chwast czy cenne zioło lecznicze?

Pokrzywa zwyczajna – chwast czy cenne zioło lecznicze?
Pokrzywa jest uznawana za chwast i ze względu na właściwości podrażniające skórę, mało kto chciałby mieć ją w swoim ogródku. Niemal każdy z nas był choć raz przez nią „poparzony” i wiemy, że nie należy to do przyjemnych uczuć. Warto jednak wiedzieć, że jest ona bardzo cennym ziołem leczniczym i pomaga w walce z wieloma chorobami i infekcjami! Na co powinniśmy pić napar z pokrzyw?

Czym jest pokrzywa zwyczajna?

Pokrzywa jest rośliną, która w naszym klimacie występuje w sposób naturalny. Możemy ją spotkać zarówno na łąkach, jak i terenach leśnych. Często rozsiewa się w okolicy przydomowych ogródków, dlatego uznawana jest za uporczywy chwast. Jej liście są wyposażone w kłująco-parzące włoski i przy bezpośrednim kontakcie ze skórą dochodzi do jej podrażnienia, potocznie zwanego „poparzeniem”. Pojawiają się charakterystyczne czerwone wykwity, które ustępują po około 10 minutach. Poparzenie pokrzywą nie jest mocno bolesne, jednak powoduje pieczenie i swędzenie. Pokrzywa zwyczajna jest wykorzystywana jako roślina jadalna. Może stanowić składnik potraw np. zup lub pesto. Popularne jest picie naparu oraz stosowanie go zewnętrznie – jako naturalny kosmetyk i cenne lekarstwo.

Właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywa jest uznawana za jedną z najzdrowszych polnych roślin. Bogata w witaminy i minerały pomaga w leczeniu takich przypadłości jak:

  • przerost prostaty;
  • stany zapalne w okolicy pęcherza moczowego i układu pokarmowego;
  • kamica nerkowa;
  • reumatyzm;
  • anemia;
  • kruchość naczyń krwionośnych;
  • łupież;
  • nowotwory.

Napar z pokrzyw jest zalecany również jako naturalny specyfik przyśpieszający porost włosów. Można stosować go w formie herbaty lub jako płukankę. Żeby napar był skuteczny, należy przygotowywać go z czubatej łyżki wysuszonych liści i parzyć pod przykryciem około 5 minut. Zalecana dzienna ilość to od 2 do 3 szklanek o pojemności 250 ml.

Zbierać czy kupować?

Mimo powszechnego występowania w przyrodzie, zbieranie pokrzywy nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Najbezpieczniejsze jest pozyskiwanie pokrzywy z własnego ogródka, jednak tam jest ona raczej niepożądana. Dobrym sposobem będzie zatem kupienie jej z dobrego, ekologicznego źródła w formie gotowego suszu, na przykład w sklepie internetowym EkoHerba. Pokrzyw pod żadnym pozorem nie powinniśmy zbierać w okolicy ulicy, gdyż substancje trujące zawarte w spalinach samochodowych osadzają się na liściach i zanieczyszczają je. Ryzykowne może być też zrywanie pokrzyw na polach i w lasach, gdyż mają one bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami, mogącymi być nosicielami pasożytów oraz chorób odzwierzęcych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz