Artykuł sponsorowany

Podział nieruchomości – kiedy jest możliwy i co powinieneś o nim wiedzieć?

Podział nieruchomości – kiedy jest możliwy i co powinieneś o nim wiedzieć?

Podział nieruchomości, czyli wydzielenie części gruntu przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego, to procedura rozpatrywana w dwóch ujęciach – wieczystoksięgowym oraz administracyjno-prawnym. Zasady podziału są regulowane ustawą o gospodarce nieruchomościami oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 roku. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce i jakie formalności trzeba spełnić, aby rozparcelować nieruchomość.

Kiedy można dokonać podziału nieruchomości?

Koniecznym warunkiem podziału gruntu jest jego zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – zarówno w zakresie przeznaczenia terenu, jak i prawa do eksploatacji wydzielonych działek. W przypadku gdy nie wydano MPZP (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) dla określonego obszaru, konieczne jest spełnienie kryteriów zawartych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oczywiście, jeśli nie stoi w sprzeczności z przepisami odrębnymi. Warto przy tym dodać, że podział jest wykonywany na wniosek osoby, która widzi w tym interes prawny.
Wydzielenie gruntów z obszarów leśnych i rolnych jest możliwe w dwóch sytuacjach – pod budowę dróg lub parcelacji działek o powierzchni nieprzekraczającej 3000 metrów kwadratowych.

Od czego zacząć podział nieruchomości?

Podstawowym powodem wydzielania gruntów z nieruchomości jest zniesienia współwłasności na obszarze zabudowanym z co najmniej dwoma budynkami. Pierwszym krokiem do rozdziału działki jest wizyta w wydziale geodezji starostwa powiatowego – po wypełnieniu wniosku otrzymasz mapę zasadniczą oraz wypis z rejestru gruntów. Pomimo że wstępny schemat podziału może zostać wykonany przez osobę nieuprawnioną, lepiej powierzyć tę czynności doświadczonemu kartografowi. Specjalista z dobrego biura geodezyjnego, takiego jak firma Adama Kotulskiego, szybko i precyzyjnie wytyczy drogi dojazdowe do nieruchomości wraz z propozycją dostępu do drogi publicznej, oraz przeprowadzi rzetelny podział działki.

Podział działki – co dalej?

Po wykonaniu wstępnego planu musisz ponownie udać się do wydziału geodezji. Oprócz trzech egzemplarzy wspomnianej mapy weź ze sobą: dokument stwierdzający własność nieruchomości, wypis z rejestru gruntów oraz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Po wydaniu pozytywnej opinii można przejść do wykonania właściwego projektu podziału – na tym etapie konieczna jest pomoc geodety z uprawnieniami. Jeżeli schematyczna mapa została przygotowana zgodnie z regułami sztuki kartograficznej, wytyczenie nowych granic i punktów granicznych będzie tylko formalnością. Po przeprowadzeniu prac geodeta złoży dokumenty w starostwie, gdzie otrzyma decyzję o zatwierdzeniu planowanego podziału.
Opracowanie:
Kiełczów, Wilczycka 14 lok. 37
tel. 605 854 817
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz