Artykuł sponsorowany

Podstawy technologii wytłaczania tworzyw sztucznych

Podstawy technologii wytłaczania tworzyw sztucznych

Metoda wytłaczania należy do podstawowych metod przetwórstwa tworzyw polimerowych, za pomocą której wytwarza się profile, rury oraz płyty stosowane w budownictwie. Proces wytłaczania określonych elementów polega na ciągłym uplastycznianiu i ujednoradnianiu tworzywa polimerowego za pomocą wytłaczarki. Dzięki tej technologii możliwe jest wykonanie praktycznie każdego rodzaju elementu budowlanego, który pozwoli wykończyć wnętrze budynku.

 Na czym polega proces uplastyczniania?

Proces uplastyczniania tworzywa PCV polega na przejściu tworzywa wejściowego ze stanu stałego w plastyczny lub plastyczny i ciekły. Dzieje się tak na skutek nagrzewania tworzywa oraz jego ruchu, który pozwala na równomierne ogrzanie tworzywa. Tworzywo wejściowe musi mieć określoną temperaturę, ciśnienie, charakteryzować się znacznym stopniem wymieszania składu, w tym również lepkością i natężeniem przepływu. Uplastycznione i ujednorodnione tworzywo jest następnie przetłaczane przez zespół filtrujący do głowicy wytłaczarskiej. Jej zadaniem jest uplastycznienie strumienia tworzywa do wymaganej postaci jak na przykład rura PCV, kształtownik czy profil okienny.

Urządzenia do wytłaczania rur

Wytłoczenie rury to proces technologiczny, który wymaga zastosowania szeregu urządzeń. Należą do nich wytłaczarki, głowice, kalibratory, wanna chłodząca, urządzenie odbierające, przecinarki i układarki. Dla prawidłowego funkcjonowania linii technologicznej istotny wpływ mają oprócz wytłaczarki również głowica i układ kalibrujący rurę. Niezbędna jest też wiedza oraz uważność operatora maszyny, który może w każdej chwili dokonać zmian na maszynie i poprawić jakość produkowanych rur. 

Wytłaczanie profili

Linia technologiczna przeznaczona do wytłaczania profili jest zbudowana w analogiczny sposób jak linia do wytłaczania rur. Różni się jedynie rozwiązaniem układu formująco-kalibrującego profil, czyli głowicą i kalibratorem. Wydajność wytłaczania linii do profili ograniczona jest zdolnością kalibrowania zainstalowanego systemu kalibrującego, a nie wydajnością uplastyczniania wytłaczarki. Produkcja profili wymaga zatem większej precyzji przez co proces produkcji będzie przebiegał dłużej niż w przypadku produkcji prostych rur PCV.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz