Artykuł sponsorowany

Podstawowa opieka zdrowotna w przychodniach niepublicznych

Podstawowa opieka zdrowotna w przychodniach niepublicznych

Za tak zwaną Podstawową Opiekę Zdrowotną (POZ) uznaje się część systemu opieki zdrowotnej, która ma zapewnić wszystkim osobom uprawnionym uzyskanie świadczeń zdrowotnych w miejscu zamieszkania. W ramach POZ pacjenci mogą otrzymać pomoc medyczną ambulatoryjną w placówce leczniczej, a także w określonych przypadkach wizytkę lekarską domową.

Korzystanie z Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Korzystanie z opieki lekarskiej w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest możliwe po złożeniu deklaracji wyboru lekarza, który będzie świadczył bezpłatną pomoc medyczną oraz wystawiał skierowania na bezpłatne badania diagnostyczne. Warto wiedzieć, że pacjentowi przysługuje prawo do zmiany lekarza/ośrodka POZ trzy razy w roku. Zmiana ta nie wymaga uiszczenia żadnych opłat. Dodatkowa zmiana przysługuje pacjentom, którzy zmienili miejsce zamieszkania oraz w sytuacji, kiedy dany lekarz przestał pracować, bądź w przypadku wprowadzenia różnych zmian ze strony danej przychodni.

Podstawowa Opieka Zdrowotna w przychodniach niepublicznych

Warto pamiętać, że POZ nie oznacza tego, że leczenie w przychodniach niepublicznych wiąże się z opłatami. Wiele z nich ma podpisany odpowiedni kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki któremu nie tylko podstawowa opieka zdrowotna świadczona jest bezpłatnie, ale również możliwe jest uzyskiwanie pomocy lekarskiej w poradniach składających się z gabinetów fizykoterapii, medycyny szkolnej, gabinetów laryngologicznych, ginekologiczno-położniczych, okulistycznych, stomatologicznych czy też chirurgii ogólnej. Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, takie jak gliwicka Przychodnia Toszecka, są bowiem tworzone przez ludzi, którzy czują potrzebę służby społecznej, a lekarze przyjmowani do pracy są bardzo restrykcyjnie selekcjonowani. Dzięki temu przychodnie niepubliczne często przewyższają standardem placówki publiczne, które niekiedy poprzez swoje wysokie przeciążenie nie są w stanie zagwarantować najwyżej jakości świadczeń medycznych.

Akredytowany program jakościowy

Ministerstwo Zdrowia wytyczyło, że aż około 14% planowanych rocznych nakładów na świadczenia zdrowotne z Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie przekazanych na Podstawową Opiekę Zdrowotną. Bardzo ważne są jednak plany zwiększenia jakości świadczonych usług medycznych. To dlatego tak istotna jest akredytacja i plany wdrożeniowe związane z działaniami monitorującymi pracę przychodni. Najsprawniej usługi medyczne świadczone są przez poradnie niepubliczne, które dzięki swojemu prywatnemu charakterowi wdrażają własne systemy jakościowe i zarządcze. To między innymi dlatego w przychodniach niepublicznych można zauważyć sprawniejszy proces umawiania wizyt, jak i płynniejsze i bardziej terminowe konsultacje lekarskie – kolejki są znacznie krótsze, a wizyty bardziej kompleksowe, często zakładające rozszerzenie o diagnostyczne badania specjalistyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz