Artykuł sponsorowany

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Analizując zakres opieki zdrowotnej w naszym kraju ważnym elementem jest Podstawowa Opieka Zdrowotna. Popularny POZ jest częścią systemu opieki zdrowotnej. Jego zadaniem jest zapewnienie chorym oraz zdrowym świadczeń zdrowotnych zarówno w przychodni, jak i w domu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej strukturze i funkcjonowaniu Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Jaki jest zakres Podstawowej Opieki Zdrowotnej?

Podstawowa Opieka Zdrowotna obejmuje swoim zakresem świadczenia:

  • Zdrowotne
  • Profilaktyczne
  • Diagnostyczne
  • Lecznicze
  • Rehabilitacyjne
  • Pielęgnacyjne

Świadczenia te realizowane są w ramach medycyny ogólnej, rodzinnej, chorób wewnętrznych oraz pediatrii. Świadczenie te są udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Każda ubezpieczona osoba ma prawo do wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak również pielęgniarki i położnej. Wyboru tego należy dokonać spośród grona lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego. Wyboru można dokonać bezpłatnie 2 razy w ciągu roku. W momencie, kiedy osoba ubezpieczona zmieniła miejsce zamieszkania oraz w sytuacji, kiedy dotychczasowy lekarz, pielęgniarka lub położna zaprzestały wykonywania zawodu, można dokonać ponownego wyboru. W momencie, gdy pacjent zmienia lekarza POZ nie ma obowiązku jednoczesnego składania deklaracji wyboru pielęgniarki POZ oraz położnej POZ. Każdą z tych deklaracji pacjent może złożyć niezależnie. Może to zrobić także w różnych placówkach medycznych.

Jak wygląda opieka lekarska, pielęgniarska oraz położnicza w ramach POZ?

W przypadku lekarza Podstawowa Opieka Zdrowotna obejmuje planowanie i realizację opieki lekarskiej nad osobą ubezpieczoną. Lekarz koordynuje także udzielanie określonych świadczeń przez współpracujący z nim personel medyczny. Jak to wygląda w praktyce? Pacjent mający problemy zdrowotne zgłasza się do lekarza POZ. Lekarz POZ kieruje całym procesem leczenia. W razie wątpliwości lub braku zrozumienia pacjent może porozmawiać o tym z lekarzem POZ. W sytuacji, kiedy stan pacjenta wymaga dalszej diagnostyki oraz przeprowadzenia specjalistycznych badań, lekarz POZ powinien wydać pacjentowi niezbędne skierowania. Pielęgniarka POZ planuje i realizuje kompleksową opiekę pielęgniarską jeśli chodzi o:

  • Promocję zdrowia
  • Profilaktykę chorób
  • Profilaktykę świadczeń pielęgniarskich
  • Profilaktykę świadczeń diagnostycznych
  • Profilaktykę świadczeń leczniczych
  • Profilaktykę świadczeń rehabilitacyjnych

Kompleksowa opieka pielęgniarska obejmuje osoby zdrowe i chore niezależnie od wieku i płci. Pielęgniarka POZ może również, na zlecenie lekarza, wykonywać zastrzyki i zabiegi zarówno w gabinecie, jak i w domu pacjenta. Do zadań położnej POZ należy realizacja kompleksowej opieki położniczo-neonatologiczno-ginekologicznej nad kobietami w każdym wieku. W jej ramach wyróżniamy przede wszystkim:

  • Edukację w temacie planowania rodziny
  • Opiekę w okresie ciąży, porodu oraz połogu, która jest roztaczana nad kobietą, noworodkiem oraz niemowlęciem
  • Opiekę w przebiegu chorób ginekologicznych
  • Podjęcie działań, które mają na celu umożliwienie wczesnego wykrywania i eliminacji czynników związanych z ryzykiem wystąpienia nowotworu.

Jakie są zasady korzystania z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) są bezpłatne dla osób ubezpieczonych. Pomoc w tym zakresie udzielana jest bez skierowania, przez lekarzy i pielęgniarki, od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 rano dnia następnego. W soboty, niedziele oraz pozostałe dni ustawowo wolne od pracy NiŚOZ jest udzielana przez 24 godziny na dobę. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia osoby ubezpieczone mogą skorzystać z pomocy punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Lista punktów NiŚOZ jest dostępna w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz pełniący dyżur w ramach NiŚOZ może udzielić porady w przychodni, w domu lub też telefonicznie. W ramach NiŚOZ osobie ubezpieczonej przysługuje również pomoc w zakresie zabiegów pielęgniarskich oraz zabiegów wynikających z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonane zarówno w gabinecie zabiegowym, jak i w domu pacjenta. Jeżeli szukacie punktu NiŚOZ w Barlinku, to gabinet świadczący taką pomoc posiada Szpital Barlinek. Gabinet zlokalizowany jest w budynku C szpitala. Tam też można otrzymać kompleksową pomoc wynikającą z zakresu NiŚOZ.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz