Artykuł sponsorowany

Po co piłkarze zakładają skarpety piłkarskie?

Po co piłkarze zakładają skarpety piłkarskie?

Ważnym elementem stroju sportowego piłkarza są elastyczne getry. Wybór ich wzorów i kolorów jest ogromny, jednak nie jest to tylko ładny gadżet dla sportowców. Skarpety piłkarskie razem z ochraniaczami zapewniają komfort, a także pełnią ważne zadanie minimalizowania ryzyka kontuzji u graczy.  Jakie dodatkowe korzyści wynikają z noszenia skarpet piłkarskich?

Z czego wykonane są getry piłkarskie?

Materiał, z którego wykonuje się skarpety piłkarskie, powinien być elastyczny i dobrze przylegać do nogi, lekko uciskając stopę i łydkę. Zapewnia to pełen komfort w trakcie treningu i pomaga uniknąć otarć. Zajmując się sportem zawodowo bądź amatorsko, należy zadbać o kompletny strój piłkarski i zaopatrzyć się w dobrej jakości skarpety, na przykład w firmie Kimi, działającej w Polsce i za granicą. Każdy klient otrzyma wytrzymałe akcesoria z indywidualnie dobranym nadrukiem.

Skarpety piłkarskie powinny być wykonane z poliestru, a bawełna może być dodatkowym materiałem w składzie. W czasie wysiłku ważne jest odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Dlatego odzież dla osób uprawiających intensywne sporty uszyta jest z poliestru. Materiał ten nie pochłania wody i szybko schnie, natomiast bawełna ma właściwości higroskopijne, czyli dobrze pochłania wilgoć. Profesjonalne skarpety piłkarskie nie będą zsuwać się z nóg podczas ruchu, zapewniają też ciepło w trakcie treningów odbywających się na wolnym powietrzu.

Czy skarpety piłkarskie mogą uchronić przed kontuzjami?

Dobrze dobrane skarpety piłkarskie zapobiegają przemieszczaniu się ochraniaczy piłkarskich, a w razie gwałtownych ruchów chronią przed nadwyrężeniem mięśni łydki. Powodem takiego urazu jest naciągnięcie włókien mięśniowych, czasem dochodzi nawet do ich całkowitego zerwania. Ryzyko poważnych kontuzji jest szczególnie duże w czasie długotrwałych treningów, gdy mięśnie są przepracowane i brak czasu na ich regenerację.

Na urazy narażony jest w dużej mierze dwugłowy mięsień brzuchaty łydki, który zbudowany jest z mięśni kurczliwych odpowiedzialnych za szybkie, zwinne ruchy. Najczęściej można ulec kontuzji podczas szybkiego biegania czy gwałtownego zetknięcia się z przeciwnikiem na boisku.  Wyróżnia się trzy stopnie kontuzji mięśnia brzuchatego:

  1. kontuzja lekka, spowodowana naciągnięciem włókien mięśniowych, której towarzyszy niewielki ból
  2. kontuzja spowodowana zerwaniem włókien, z widocznym obrzękiem i mocniej odczuwalnym bólem
  3. poważna kontuzja, która uniemożliwia poruszanie się.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz