Artykuł sponsorowany

Po co dorosłemu aparat ortodontyczny?

Po co dorosłemu aparat ortodontyczny?

Coraz więcej osób dorosłych przekonuje się do noszenia aparatów ortodontycznych. To nie tylko kwestia estetyczna – proste zęby wyglądają ładniej. Okazuje się, że wady zgryzu wpływają na ogólny stan zdrowia, mogą powodować bóle głowy, kłopoty ze snem i inne dolegliwości. Doprowadzenie uzębienia do optymalnego stanu jest też konieczne przed jakimikolwiek pracami protetycznymi, po to, by zapewnić trwałość implantów, lub wygodę używania protez.

Znaczenie prawidłowego zgryzu

Jeszcze niedawno sądzono, że leczenie ortodontyczne ma sens tylko w przypadku dzieci, kiedy zęby i cała szczęka są w fazie wzrostu. Ale okazuje się, że jest ono możliwe także w późniejszym okresie, choć rzeczywiście nie zawsze daje pełne i stałe efekty, może też być dłuższe i trudniejsze. Kompleksowe leczenie ortodontyczne to nie tylko prostowanie krzywych zębów. Często krzywe zęby to jedynie objaw bardziej skomplikowanego problemu, jakim jest wada zgryzu, mówi Joanna Jaskóła-Przybylska, specjalista ortodonta z gabinetu ortodontycznego myORTHO. W leczeniu ortodontycznym specjalista zwraca uwagę na pełną relację łuku górnego i dolnego, jak również na ich relację do kości twarzy i całej czaszki. Leczenie ortodontyczne ma na celu wymodelowanie nie tylko wyrostków zębodołowych, w których osadzone są zęby, ale też oddziaływanie na całość układu stomatognatycznego, co w efekcie ma spowodować, by zgryz, czyli układ zębów szczęki do żuchwy się poprawił, oraz by napięcie mięśniowe w czaszce i relacje kości szczęk stały się optymalne. Dzięki temu nie tylko poprawia się układ zębów i szerokość łuków zębowych, równoważą się również siły oddziałujące na zęby w trakcie ich pracy, a to sprawia, że znikają napięcia mięśniowe a wraz z nimi bóle głowy, szyi i inne dolegliwości.

Kiedy warto zastosować aparat ortodontyczny u osoby dorosłej?

Optymalny wiek na leczenie ortodontyczne to moment, kiedy zaczynają się wyżynać zęby stałe. U osób dorosłych kości czaszki, szczęka i żuchwa są w pełni rozwinięte i nie są już elastyczne, a zatem nie są podatne na znaczące modyfikacje. Nie mniej jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto podjąć się leczenia ortodontycznego osób dorosłych. Jeśli krzywe zęby obniżają komfort życia, jeśli stłoczenia i zrotowane zęby po prostu przeszkadzają, wtedy warto spróbować uzyskać poprawę. Leczenie ortodontyczne jest też bardzo przydatne jako leczenie przedprotetyczne, kiedy trzeba przesunąć nieco zęby, aby uzyskać miejsce na odtworzenie brakujących zębów w postaci implantów. Warto też rozważyć leczenie ortodontyczne, jeśli cierpimy na bóle w okolicy stawów skroniowo żuchwowych, bóle mięśni twarzy i karku, bóle głowy. Mogą one być spowodowane właśnie nieprawidłowym zgryzem i wtedy poprawa jego stanu może przynieść ulgę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz